"Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom" w kinach

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” Krystiana Matyska 22 kwietnia 2016 wszedł na ekrany polskich kin.

Film dokumentalny o fascynującym życiu pszczół

Film „Łowcy miodu” w reżyserii Krystiana Matyska opowiada o odrodzeniu tradycyjnego bartnictwa, tajnikach miejskiego pszczelarstwa oraz fascynującym życiu pszczół. Tajniki zawodu bartnika pragnie poznać Magdalena Popławska, która interesuje się zdrowym stylem życia oraz ekologią. Wspólnie z aktorką twórcy filmu wyruszają w podróż do Augustowa, Baszkirii oraz Nepalu. Tam bohaterka dokumentu uczy się bartnictwa, poznaje też niezwykłe relacje pomiędzy pszczołami i ludźmi. Natomiast razem z Kamilem Bajem, pszczelarzem miejskim, autorzy dokumentu zwiedzają pasieki na dachach warszawskich budynków oraz jadą do Francji, gdzie oglądają paryskie ule zainstalowane na dachu katedry Notre Dame.

Przywracanie tradycji i troska o środowisko naturalne

„Od wielu milionów lat pszczoły pracowicie budują środowisko naturalne naszej planety. Dziś giną, w niespotykanej dotąd skali. Jednym ze sposobów na ratunek wydaje się być właśnie pszczelarstwo miejskie oraz przywracanie tradycji bartnictwa – hodowli dzikich pszczół w lasach. Może właśnie, sięgając do przeszłości, w pierwotnym środowisku i modelu współżycia pszczół i ludzi czyli w bartnictwie można znaleźć sposób ratunku? Film stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Tradycyjni bartnicy i pszczelarze umieją się porozumieć pomimo bariery języków, epok i kultur – bo pilnie śledzą mądrość pszczół i umieją się od nich uczyć” – piszą twórcy filmu.

Film współfinansowany przez PISF

„Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” jest koprodukcją polsko-francusko-ukraińską, współfinansowaną przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, MEDIA oraz crowdfunding na platformie Polakpotrafi.pl. Producentem filmu jest Arkana Studio i Dorota Roszkowska, koproducentami są ARTE G.E.I.E., Telewizja Polska S.A, ORKA Sp. z o.o., MX35 Wajda Szlenkier Litwin.

Film w polskich kinach można oglądać od 22 kwietnia. Dystrybutorem „Łowców miodu” jest firma Mayfly, która przygotowała szereg wydarzeń związanych z tematem filmu, m.in. rodzinne warsztaty pszczelarskie i specjalne pokazy dla szkół.

Więcej informacji o filmie: www. arkanastudio.pl oraz www.facebook.com/mayflyPL.

22.04.2016