„Łowcy miodu” z nagrodą w Bristolu

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz Krystiana Matyska „Łowcy miodu” został nagrodzony 13 października na festiwalu Wildscreen w Bristolu tzw. „zielonym Oscarem”.

Nagroda Panda Awards dla „Łowców miodu”

Film „Łowcy miodu” Krystiana Matyska zdobył nagrodę Panda Award w kategorii Ludzie i Przyroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych Wildscreen w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Nagrodę wręczył szef redakcji UNIVERSUM austriackiej stacji TV ORF. Odebrali ją: producentka Dorota Roszkowska oraz reżyser i autor zdjęć Krystian Matysek.

Werdykt jury: „»Łowcy miodu« to cudowny ludzki film, który pochodzi z tradycji filmowej różnej od większości filmów o przyrodzie i ekologii”. O nagrodę polski film rywalizował z filmami z Indii, Wielkiej Brytanii i USA.

Festiwal w Bristolu jest jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych filmom przyrodniczym. Organizowany jest od 1982 r. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się dniu 13 października 2016 w Bristolu, w prestiżowej sali Colston Hall. Dochód z tej charytatywnej imprezy przeznaczony jest na ochronę przyrody. Ceremonia była transmitowana na żywo przez BBC a otworzył ją sir David Attenborough. 

Nagrody Panda Awards przyznawane są w 20-stu kategoriach; m.in.: za najlepszą fotografię, za najlepszy scenariusz, za najlepszą kampanię, za najlepszą prezentację, za najlepszy film w kategorii Ludzie i Przyroda, oraz Złota Panda – dla najlepszego filmu festiwalu. Nominacje zostały ogłoszone przed festiwalem. W każdej kategorii było około pięciu nominowanych filmów i programów, wybranych spośród 900 nadesłanych z całego świata do selekcji. W przeważającej mierze są to filmy pochodzące z Wielkiej Brytanii i krajów anglojęzycznych, trochę z krajów niemieckojęzycznych. Film Krystiana Matyska jest pierwszym polskim filmem nominowanym do tej nagrody w historii festiwalu.

„Łowcy miodu”

Film „Łowcy miodu” opowiada o odrodzeniu tradycyjnego bartnictwa, tajnikach miejskiego pszczelarstwa oraz fascynującym życiu pszczół. Tajniki zawodu bartnika pragnie poznać Magdalena Popławska, która interesuje się zdrowym stylem życia oraz ekologią. Wspólnie z aktorką twórcy filmu wyruszają w podróż do Augustowa, Baszkirii oraz Nepalu. Tam bohaterka dokumentu uczy się bartnictwa, poznaje niezwykłe relacje pomiędzy pszczołami i ludźmi. Natomiast razem z Kamilem Bajem, pszczelarzem miejskim, autorzy dokumentu zwiedzają pasieki na dachach warszawskich budynków oraz jadą do Francji, gdzie oglądają paryskie ule zainstalowane na dachu katedry Notre Dame.

Film współfinansowany przez PISF

Film jest koprodukcją polsko-francusko-ukraińską, współfinansowaną przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, MEDIA oraz crowdfunding na platformie Polakpotrafi.pl. Producentem filmu jest Arkana Studio i Dorota Roszkowska, koproducentami są ARTE G.E.I.E., Telewizja Polska S.A., ORKA Sp. z o.o., MX35 Wajda Szlenkier Litwin.

Film wszedł na ekrany polskich kin 22 kwietnia. Dystrybutorem „Łowców miodu” jest firma Mayfly.

Więcej informacji o zwycięzcach znajduje się na stronie: http://www.wildscreen.org/about/news/ivory-trade-expos%C3%A9-and-chris-packham-earn-top-honours-at-wildscreen/.

Więcej informacji o filmie znajduje się na stronie: http://arkanastudio.pl/films2/honey-hunters/index.php?lang=pl&sec=2

14.10.2016