Łukasz Kośmicki z nagrodą „Perspektywa”

Łukasz Kośmicki, reżyser thrillera szpiegowskiego „Ukryta gra”, tegorocznym laureatem Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Przyznawaną corocznie za najlepszy debiut Nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody „Perspektywa” odbyło się w poniedziałek, 18 listopada 2019 roku w Kinie Kultura w Warszawie. Podczas gali zaprezentowany został film laureata – „Ukryta gra”. Organizatorami uroczystości byli Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Nagroda za najlepszy debiut

„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Laureata nagrody wybiera Kapituła, która obraduje pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni „Perspektywy”. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciek Bochniak, Jan P. Matuszyński oraz Paweł Maślona. W ubiegłym roku Nagroda „Perspektywa” trafiła w ręce Ewy Bukowskiej za film „53 wojny”.

„Ukryta gra”

„Ukryta gra” to debiut reżyserski Łukasza Kośmickiego, laureata Złotych Lwów za scenariusz do filmu „Dom zły”. „«Ukryta gra» Łukasza Kośmickiego to znakomicie wyprodukowany thriller szpiegowski. Precyzyjnie skonstruowana intryga i zaskakująca pewność reżyserskich decyzji, co nie jest takie oczywiste w przypadku debiutantów” – ocenia Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Łukasz Kośmicki – reżyser i scenarzysta. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Operator filmowy i autor scenariuszy. Laureat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za scenariusz do filmu „Dom zły”. Za zdjęcia do filmów „Poznań ’56” oraz „Gry uliczne” otrzymał nagrodę na 21. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdobywca nominacji do Orłów Polskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu „Gniew” oraz za scenariusz „Domu złego”. Laureat Paszportu „Polityki” w kategorii film. Uznany twórca ponad pół tysiąca filmów reklamowych realizowanych na pięciu kontynentach.

Ukryta gra” to trzymający w napięciu thriller szpiegowski. Jego akcja przenosi do wyjątkowej scenerii warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki lat 60., w której rozgrywa się tytułowa gra. W filmie wystąpiła gwiazdorska międzynarodowa obsada, m.in. Bill Pullman, Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek i Aleksiej Sieriebriakow. „Ukryta gra” wciąga za kulisy wielkiej międzynarodowej polityki i ponadczasowego konfliktu mocarstw. W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej gry, w której stawką jest powstrzymanie konfliktu nuklearnego.

„Ukrytą grę” w reżyserii Łukasza Kośmickiego od 8 listopada 2019 roku można oglądać w kinach. Film jest współfinansowany przez PISF.

Na podstawie informacji prasowej


19.11.2019