„Luksus“ najlepszy w Hiszpanii!

Krótkometrażowa fabuła „Luksus” w reżyserii Jarka Sztandery otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu na zakończonym w sobotę VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Almeria en Corto w Hiszpanii.

 

Reżysera doceniono za odwagę, talent i elegancję w ujęciu niezwykle trudnego tematu, za wrażliwość i filmowy rygor w traktowaniu społecznych dramatów.

Film zdobył już wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Koszalinie, Gdyni, Hiszpanii, Czechach, Francji, Belgii, USA, Meksyku, Niemczech, Portugalii, Rosji, Gruzji i Korei.

 

Fabularny film dyplomowy „Luksus” opowiada rozgrywającą się na Dworcu Centralnym historię dwóch chłopców: prostytuującego się nastolatka o ksywce „Luksus” i żebrzącego dzieciaka z psem. Starszy z racji wieku przestaje być dziecięcą prostytutką. Miejscowy taksówkarz, główny klient i pośrednik w dziecięcym sex biznesie, proponuje „Luksusowi” pracę naganiacza. Czy chłopak wykorzysta młodszego kolegę, czy też pomoże mu uciec z dworcowego półświatka?

 

Jarek Sztandera przygotowuje teraz w Studiu Munka pełnometrażowy debiut fabularny.

14.12.2009