Machulski wytycza nowe trendy

Małgorzata Buczkowska, Juliusz Machulski, Robert Więckiewicz
Małgorzata Buczkowska, Juliusz Machulski, Robert Więckiewicz. Fot. Marcin Kułakowski – PISF

 

Podczas konferencji prasowej, towarzyszącej pokazowi filmu „Kołysanka”, reżyser Juliusz Machulski opowiadał m.in. o tym, jak jego najnowszy film w dosyć przypadkowy sposób wpisuje się w niezwykle popularne obecnie, „wampiryczne” trendy kinematografii światowej.

 

Najnowszy film Juliusza Machulskiego to komedia z elementami horroru. Przedstawia historię tajemniczej, wielopokoleniowej rodziny Makarewiczów, osiedlających się na pozornie spokojnej mazurskiej wsi.

 

Obraz zrealizowany w 28 dni w 3 lokalizacjach zdaniem reżysera stylistycznie odstaje jednak od masowej produkcji i w sposób nowatorski miesza gatunki filmowe. Machulski podkreślił, że dla niego była to jedna z najbardziej ciekawych i spójnych realizacji.

 

Moim zadaniem jest wytyczanie nowych tras. Dlaczego mam się podczepiać pod filmy które wcześniej zrobiłem? Od dawna nie miałem takiej frajdy robiąc film – mówił. Machulski już kilka lat temu przeczytał „uwodzicielski scenariusz” Adama Dobrzyckiego i razem z operatorem Arkadiuszem Tomiakiem zastanawiali się nad zrobieniem filmu fabularnego w konwencji kina grozy. Reżyser rozpoczął rozmowy o kręceniu „Kołysanki” z aktorami – Robertem Więckiewiczem i Małgorzatą Buczkowską-Szlenkier jeszcze przed realizacją swojego poprzedniego filmu, „Ile waży koń trojański”. Między rozpoczęciem przygotowań do realizacji, a rozpoczęciem zdjęć świadomie zaplanowano półroczną przerwę. To pozwoliło aktorom na zagłębienie się w role i wykreowanie swoich postaci nie tylko w oparciu o klasykę horroru, ale również skorzystanie z bardziej popkulturowo-muzycznych wpływów.

 

Podczas konferencji aktorom i reżyserowi towarzyszyła także ekipa zajmująca się realizacją efektów specjalnych, która opowiedziała szczegółowo o rodzajach użytych animacji i sposobów transformacji postaci.

 

Uroczysta premiera „Kołysanki” odbędzie się dziś wieczorem, a w kinach najnowszy obraz Juliusza Machulskiego pojawi się 12 lutego.

 

Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Oficjalna strona: www.kolysankafilm.pl.

08.02.2010

Galerie zdjęć