Maciej Kubicki wyróżniony tytułem Emerging Producer

Emerging Producers jest flagowym programem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie i jedynym w swoim rodzaju wyróżnieniem dla młodych producentów filmów dokumentalnych przed wszystkim z Europy. Program odbywa się po raz piąty.

Program Emerging Producers

Emerging Producers to program promocji i edukacji. Każdego roku organizatorzy festiwalu wybierają 18 utalentowanych producentów (17 z Europy i 1 reprezentującego kraj gościnny festiwalu – w tym roku Meksyk), którym zapewniają wsparcie edukacyjne, kontakty i promocję. Głównym celem programu jest pomoc w nawiązywaniu kontaktów z producentami z innych krajów, a tym samym zwiększanie potencjału przyszłych europejskich koprodukcji.

Główna część projektu odbywa się w Jihlavie podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych pod koniec października. Inne działania i promocja Emerging Producentów będą odbywać się podczas najważniejszych imprez filmowych w ciągu całego roku.

71 absolwentów programu

Program Emerging Producers ma, po czterech edycjach, 71 profesjonalnie przygotowanych absolwentów projektu, z których wielu ma już bogaty dorobek producencki i nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie.

Maciej Kubicki z tytułem Emerging Producer

Maciej Kubicki jest producentem i scenarzystą filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Ma w dorobku m.in.: dokumenty – „Dar” w reż. Przemysława Kamińskiego, „Emigranci” w reż. Pawła Wysoczańskiego, „One man show” w reż. Jakuba Piątka oraz seriale: „Pakt” Marka Lechkiego, „Pakt 2” Leszka Dawida (również jako scenarzysta) oraz „Bez tajemnic”.

Maciej Kubicki urodził się w 1977 roku. Ukończył kurs producencki w Wajda School. Pracuje jako producent kreatywny oraz jest członkiem zarządu Telemark – jednej z wiodących firm producenckich, która współpracuje z polskimi dokumentalistami, tworzy pomysły na nowe filmy oraz stawia na innowacyjność formy dokumentu.

Wyprodukowane przez niego filmy otrzymały wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych: dokument „Uwikłani” w reż. Lidii Dudy zdobył m.in. Srebrnego Hugo w Chicago i Srebrny Medal New York Festivals, a etiuda dokumentalna Marty Prus „Mów do mnie” zdobyła nagrody na festiwalach: Młodzi i Film, Solanin Film Festiwal i Łodzią po Wiśle.

Jak można się znaleźć w gronie Emerging Producers?

Aby znaleźć się w gronie Emerging Producers – kandydat musi mieć już kilkuletnią, udokumentowaną praktykę na rynku lokalnym. Mieć w dorobku przynajmniej jeden zrealizowany film (fabularny lub dokumentalny), który wszedł do dystrybucji kinowej i był pokazany na festiwalu.

Uprawnieni do udziału w programie są obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, kraje Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Kosowo, Czarnogóra, Serbia) oraz kraje Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina) oraz Rosja.

Polscy producenci wyróżnieni tytułem Emerging Producer

Dotychczas wyróżnieni tytułem Wschodzącego Producenta Polacy to: Marta Golba, Jacob Dammas, Paweł Kosuń i Danuta Krasnohorska.

Pełna lista tegorocznych Emerging Producers znajduje się na stronie festiwalu: www.dokument-festival.com/industry/emerging-producers.

20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie odbędzie się w dniach 25-30 października 2016 roku w Czechach.

Informacja prasowa

12.07.2016