Magdalena Boczarska nagrodzona w Indiach

Magdalena Boczarska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 44. Indyjskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (Goa) za rolę we współfinansowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmie „W ukryciu” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego.

Srebrny Paw dla Magdaleny Boczarskiej

 

Na zakończonym 30 listopada 44. Indyjskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Magdalena Boczarska otrzymała nagrodę Srebrnego Pawia dla najlepszej aktorki, za rolę Janiny w filmie „W ukryciu” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. W 2010 roku aktorka otrzymała tę samą nagrodę za rolę w filmie „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego. W 2012 nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Marcin Dorociński za rolę w filmie „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Film „W ukryciu” był jedną z 15 produkcji pokazywanych w Konkursie Głównym.

„W ukryciu”

 

Radom, czasy hitlerowskiej okupacji. Pewien fotograf próbuje wraz z córką, wiolonczelistką Janiną, przetrwać w niełatwej rzeczywistości. Ku zaskoczeniu córki, ojciec decyduje się ukryć w ich domu młodą Żydówkę Ester. Stopniowo między kobietami tworzy się szczególna więź, dzięki której jest im nieco łatwiej poradzić sobie z trudną sytuacją. Gdy ojciec pada ofiarą łapanki i kobiety muszą radzić sobie same, ich wzajemne relacje stają się coraz bardziej obsesyjne.

Film ze wsparciem PISF

 

„W ukryciu” jest najnowszym filmem Jana Kidawy-Błońskiego („Różyczka”). Autorem scenariusza jest Maciej Karpiński. W role głównych bohaterek wcieliły się Magdalena Boczarska i Julia Pogrebińska. Na ekranie partnerują im m.in. Tomasz Kot, Krzysztof Stroiński, Agata Kulesza i Jacek Braciak. Autorem zdjęć jest Łukasz Gutt, a autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Światowa premiera nowego obrazu Jana Kidawy-Błońskiego odbyła się na festiwalu w Busan. „W ukryciu” wejdzie na ekrany polskich kin 26 grudnia 2013. Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

Polskie filmy w programie

W programie festiwalu znalazły się również inne polskie filmy, które były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. W sekcji Masterstrokes widzowie zobaczyli film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy. „Żywie Biełaruś” Krzysztofa Łukaszewicza, „Ostatnie piętro” Tadeusza Króla, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy oraz „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego zostały zaprezentowane w ramach sekcji Cinema of the World. „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej znalazło się w sekcji Festival Kaleidoscope. W programie 44. edycji festiwalu znalazła się również retrospektywa filmów Agnieszki Holland.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.iffi.nic.in.

 

Paulina Bez

02.12.2013