Magdalena Tesławska nie żyje

6 lutego zmarła w Warszawie w wieku 66 lat Magdalena Tesławska, wybitny kostiumograf filmowy.

Zaprojektowane przez nią kostiumy były prawdziwą ozdobą filmów Wajdy, Żuławskiego, Hoffmana, Kawalerowicza czy Hasa. Zachwycały publiczność operową i teatralną. Na planie „Ogniem i mieczem” poznała Pawła Grabarczyka i potem większość projektów tworzyła współnie z nim.

 

Po ukończeniu łódzkiej PWSSP, Magdalena Tesławska trafiła na plan dwóch realizacji: trzeciej części Trylogii, czyli filmu Jerzego Hoffmana „Pan Wołodyjowski” i serialu Pawła Komorowskiego „Przygody Pana Michała”. Przyjaźń z Jerzym Hoffmanem przetrwała lata, ostatnim jej akordem były bowiem kostiumy do czekającej na premierę „Bitwy warszawskiej 1920″. Wcześniej właśnie u Hoffmana pracowała nad „Potopem”, „Ogniem i mieczem” oraz „Starą baśnią”.

Niecodzienną szansę rozwijania wyobraźni dała jej współpraca z Andrzejem Żuławskim. Można się o tym przekonać oglądając fragmenty zatrzymanego przez PRL-owskie władze niezwykłego projektu „Na srebrnym globie”. Żuławski zachwycony pomysłami Tesławskiej zaproponował jej współpracę także przy „Błękitnej nucie”, filmie o Chopinie oraz „Borysie Godunowie”. Razem pracowali potem nad głośną inscenizacją „Strasznego dworu” przygotowaną w Operze Narodowej.

Kostiumy Tesławskiej zachwyciły też Wojciecha Hasa, który zaprosił artystkę do pracy nad „Osobistym pamiętnikiem grzesznika przez niego samego spisanym”.

Magdalena Tesławska miała na swym koncie ponad 30 filmów. Do tych najgłośniejszych należą też z pewnością „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy oraz „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza.

Trzykrotnie jej praca nagradzana była Orłami, otrzymała je za kostiumy do „Quo Vadis”, „Starej baśni” i „Wrót Europy”. Za ten ostatni film otrzymała też nagrodę na festiwalu w Gdyni.

Wielką pasją Magdaleny Tesławskiej było projektowanie mody. Do swoich sukcesów w tej dziedzinie zaliczała kolekcję autorską pokazaną w Lyonie i kolekcję polską, przedstawioną na międzynarodowym pokazie w Rouen.

Nagrodę tygodnika „Przekrój” otrzymała za film „Gniazdo” w reżyserii Jana Rybkowskiego.

Dziełem Tesławskiej i Grabarczyka są m.in. kostiumy do dwóch słynnych produkcji operowych Mariusza Trelińskiego – „Damy pikowej” w berlińskiej Staatsoper Unter Den Linden i w Operze Narodowej w Warszawie oraz do „Andrea Chénier” w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Waszyngtońskiej i warszawskiej Operze Narodowej.

Jej kostiumy do „Madame Butterfly” oklaskiwała też publiczność Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu.

Magdalena Tesławska była także autorką kostiumów do filmów dla dzieci: „Pierścień księżnej Anny ” w reżyserii Marii Kaniewskiej i „Dzieje mistrza Twardowskiego” Krzysztofa Gradowskiego . Uczestniczyła też w realizacji kostiumów do hollywoodzkiej produkcji „Ostatni smok”.

Pracowała dla teatrów dramatycznych i Teatru Telewizji.

Jan Bończa-Szabłowski

08.02.2011