"Magiczna zima Muminków" w kinach

Współfinansowana przez PISF animacja „Magiczna zima Muminków” weszła na ekrany kin 22 grudnia 2017 roku. 

„Magiczna zima Muminków”

„Magiczna zima Muminków” to opowieść o wyjątkowym czasie w Dolinie Muminków. Głównym bohaterem jest Muminek, który tej zimy postanawia nie zasypiać jak to mają w zwyczaju od pokoleń Muminki. Chce dowiedzieć się, jak wygląda świat gdy cała rodzina śpi. Tej zimy odkryje co to śnieg i mróz oraz nauczy się wiele o zimowej Dolinie Muminków. Z największą niecierpliwością Muminek będzie jednak czekał na tajemniczego gościa, Gwiazdkę, która już niedługo odwiedzi Dom Muminków.

Polsko-fińska koprodukcja ze wsparciem PISF

Scenariusz filmu autorstwa Małgorzaty Więckowicz-Żyły, Piotra Szczepanowicza i Iry Carpelan powstał na podstawie prozy Tove Jansson. Film opiera się na wykorzystaniu materiałów z serii oraz filmów lalkowych wyprodukowanych przez Film Polski oraz Jupiter Film w latach 80. 

Producentami „Magicznej zimy Muminków” są Grzegorz Wacławek, Piotr Szczepanowicz i Zofia Jaroszuk z Animoon, a ze strony fińskiej Ira Carpelan i Tom Carpelan z Filmkompaniet. Film powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Fińskiej Fundacji Filmowej.

W filmie usłyszymy m.in. Piotra Fronczewskiego, który jest narratorem zimowej opowieści, Macieja Musiała, który wciela się w postać Muminka, Natalię Kukulską (jej głosem przemówi Mamusia Muminka) oraz Macieja Stuhra (Tatuś Muminka).

Premiera kinowa 22 grudnia 

„Magiczna zima Muminków” weszła na ekrany polskich kin 22 grudnia 2017 roku. Dystrybutorem obrazu jest UIP. Film trafił już również na ekrany kin w Skandynawii, Francji i Japonii. 

Szansa na nominację do Oscara

„Magiczna zima Muminków” ubiega się o nominację do Oscarów w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego. Szansę na nominację do Oscara w kategorii najlepsza muzyka filmowa ma Łukasz Targosz, autor muzyki do filmu.

Oficjalna strona filmu: moominswonderland.com

Na podstawie materiałów producenta 


22.12.2017