„Magnetyczny Henio” zwycięzcą konkursu Script Pro 2016

4 maja podczas festiwalu Netia Off Camera ogłoszono zwycięzców konkursu scenariuszowego Script Pro. Główną nagrodę zdobyły Monika Purzycka-Olchowik oraz Małgorzata Skolankiewicz, autorki scenariusza pt. „Magnetyczny Henio”.

„Magnetyczny Henio” z nagrodą główną

W skład jury tegorocznego konkursu weszli: Anna Waśniewska-Gill, Kinga Gałuszka, Małgorzata Jurczak, Magdalena Łazarkiewicz oraz Maciej Sobieszczański. Główną nagrodę w wysokości 20 000 złotych. otrzymały: Monika Purzycka-Olchowik oraz Małgorzata Skolankiewicz za scenariusz pt. „Magnetyczny Henio”.

Magnetyczny Henio” to historia odrzuconego przez społeczność chłopca, który zbiera drobniaki na kupno bezludnej wyspy. Na drodze do realizacji marzenia o życiu bez ludzi stają: miłość matki, przyjaźń osieroconego kolegi i niesłuszne oskarżenie o czyn karalny. Scenariusz inspirowany prawdziwymi zdarzeniami, oparty na pisanym latami blogu mamy głównego bohatera.

„Nagrodziliśmy pięć scenariuszy, które uznaliśmy za najbardziej udane i poruszające. Różniąc się w opiniach, i dyskutując o każdym tekście, zwycięzcę wybraliśmy jednogłośnie – mówiła na gali wręczenia nagród Kinga Gałuszka z Polskiego Instytut sztuki Filmowej. 

II nagroda w wysokości 12 000 złotych trafiła do Mateusza Pacewicza autora scenariusza zaatutowanego „Boże Ciało”. Jury postanowiło, że III nagroda w wysokości 8 000 złotych należy się ex aequo dwóm scenariuszom: „Dziennikom” Ireneusza Grzyba oraz Dominika L. Marca oraz „Powrotowi do Legolandu” Konrada Aksinowicza. Wszystkie trzy nagrody zostały ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nagrodę Specjalną w wysokości 15 000 złotych ufundowaną przez Canal + otrzymał Marcin Gwizdoń za scenariusz „Król ucieczek”.

Stypendia PISF dla wszystkich finalistów konkursu

Oprócz nagrodzonych scenariuszy, w finale konkursu znalazły się jeszcze cztery inne prace. Wszyscy finaliści otrzymali stypendia ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje projekty pod okiem profesjonalistów w Szkole Wajdy.

Anna Waśniewska-Gill o konkursie

„Mamy nadzieję, że scenariusze – finaliści, jak co roku, po konsultacjach scenariuszowych w Szkole Wajdy, przyczynią się do powstania w najbliższych latach filmów ważnych i pięknych, o których będziemy pamiętać” podsumowała tegoroczną edycję konkursu Script Pro Anna Waśniewska-Gill, przewodnicząca jury.

Konkurs Script Pro

Konkurs scenariuszowy Script Pro to najważniejszy konkurs dla scenarzystów na początku kariery. Jest organizowany przez Szkołę Wajdy i fundację Off Camera. Partnerem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, a tegorocznym partnerem strategicznym Canal +.

Na podstawie informacji prasowej

05.05.2016