„Maksymiuk. Koncert na dwoje” w kinach

12 kwietnia na ekrany polskich kin wejdzie film dokumentalny Tomasza Drozdowicza „Maksymiuk. Koncert na dwoje”. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Maksymiuk. Koncert na dwoje”

Dyrygent Jerzy Maksymiuk i jego żona Ewa tworzą szczególny związek. Charyzmatyczny maestro, odnoszący sukcesy w świecie muzyki, w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy żony, która wspiera go w codziennych najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji.

Kamera towarzyszy artyście w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także ukazuje fascynujący świat genialnego twórcy pochłoniętego do granic szaleństwa przez partytury.

Reżyser Tomasz Drozdowicz stworzył portret artysty wypełniony anegdotami zza kulis sal koncertowych, z których wybrzmiewają utwory największych kompozytorów. Przede wszystkim jednak ukazał historię miłości, pasji i talentu.

Jerzy Maksymiuk

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie. Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki, kompozycji i dyrygentury. Był założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej, którą była uznawana za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach świata. Nagrał około 100 płyt oraz stworzył muzykę do kilkudziesięciu filmów, z których sam najbardziej ceni tę napisaną do „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

Twórcy

  • Scenariusz: Maria Nockowska
  • Reżyseria: Tomasz Drozdowicz
  • Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski, Tomasz Drozdowicz, Krzysztof Gromek, Kamil Hasiuk
  • Bohater: Jerzy Maksymiuk
  • Dźwięk: Jacek Plichta, Piotr Nartowski, Rafał Wyżykowski, Michał Potocki
  • Producenci: Beata Hyczko, Tomasz Drozdowicz
  • Produkcja: Studio Filmowe Autograf
  • Dystrybucja: MayFly

Premiera w Krakowie

Film był prezentowany na sesji Docs to Go! w ramach projektu DOC LAB POLAND podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2016 roku. W 2018 roku był filmem otwarcia na 58. KFF i walczył o najwyższe laury w dwóch konkursach: międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic oraz w konkursie polskim.

Film ma na koncie m.in. nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym. 

Na podstawie informacji prasowej.


08.04.2019