„Mała Moskwa" w Moskwie - dziś zaczyna się wielki festiwal

Na tegorocznym międzynarodowym festiwalu filmowym w Moskwie polskie kino będzie miało silną reprezentację – pokażemy filmy Waldemara Krzystka, Andrzeja Wajdy, Marcina Koszałki, Jerzego Skolimowskiego.

W konkursie głównym o zwycięstwo będzie rywalizował film Waldemara Krzystka „Mała Moskwa”, który triumfował na zeszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W sekcji filmów dokumentalnych „Free thought. Dokumentary cinema programme” obok m.in. laureata Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej 2008 „Rene” Heleny Tresitikovej i „Encounters at the end of the world” Wernera Herzoga pokazywany będzie film Marcina Koszałki „Do bólu”.

W cyklu „8 i 1/2 Films” znalazły się „Tatarak” Andrzeja Wajdy i współfinansowany przez PISF „Antychryst” Larsa von Triera. W sekcji „Blasts for the past. Seventy years after the beginning of the 2nd World War” pojawi się pierwsza polsko-izraelska koprodukcja „Wiosna 1941″ Uri Barbasha.
Specjalne miejsce na festiwalu poświęcono twórczości Jerzego Skolimowskiego, widzowie festiwalowi zobaczą sześć jego filmów w tym m.in. „Walkower” i „Cztery noce z Anną”.
Impreza potrwa od 19 do 28 czerwca.

W ostatnich latach wyróżnienia dla polskiego kina na prestiżowym moskiewskim festiwalu zdobywał Krzysztof Zanussi – Złotą Statuetkę św. Jerzego za „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” w 2000 r. i nagrodę FIPRESCI za „Suplement” w 2002 r.

 

19.06.2009