Małgorzata Szumowska gościem na festiwalu Midnight Sun

Filmy Małgorzaty Szumowskiej znalazły się w programie Festiwalu Filmowego Midnight Sun, który odbędzie się w czerwcu w mieście Sodankylä w Finlandii.

Polskie filmy w Laponii

W zeszłym roku wśród zaproszonych gości znalazł się Paweł Pawlikowski. W tym roku zaproszenie organizatorów przyjęła Małgorzata Szumowska, która w Finlandii pokaże swoje filmy: „BODY/CIAŁO”, „W imię…” oraz „ Ono”. Warto zaznaczyć, że dwa pierwsze filmy pokazywane były w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Berlinie. Oba otrzymały też nagrody w stolicy Niemiec. W tym roku za film „BODY/CIAŁO” Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię, w 2013 roku film „W imię…” został nagrodzony statuetką Teddy Award – nagrodą przyznawaną filmom poruszającym tematykę LGBT. Obok Małgorzaty Szumowskiej na festiwal w Finlandii zostali zaproszeni także m.in. Mike Leigh czy twórca pokazywanych w tym roku na festiwalu w Cannes „Arabskich nocy” Miguel Gomes.

O festiwalu

Zapoczątkowany w 1986 roku festiwal usytuowany jest w samym sercu fińskiej Laponii, 120 kilometrów nad kołem podbiegunowym. W okresie letnim słońce nie zachodzi tu nigdy, stąd unikalna atmosfera festiwalu. Filmy wyświetlane są 24 godziny na dobę. W programie co roku znajdują się obrazy zarówno uznanych już twórców jak i początkujących talentów. Wśród polskich reżyserów na festiwalu w Finlandii gościli m.in. Krzysztof Kieślowski, Jerzy Kawalerowicz, Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski czy wspomniany wcześniej Paweł Pawlikowski.

30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Midnight Sun odbędzie się w dniach 10-14 czerwca w mieście Sodankylä w Finlandii.

Więcej informacji: www.msfilmfestival.fi/index.php/en.

02.06.2015