Małgorzata Szumowska w jury Konkursu Głównego 75. MFF w Wenecji

Polska reżyserka Małgorzata Szumowska zasiądzie w Jury Konkursu Głównego rozpoczynającej się 29 sierpnia 75. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Polka oceniać będzie najnowsze produkcje z całego świata w dziewięcioosobowym gronie, w którym znaleźli się m.in Guillermo del Toro (przewodniczący), aktorka Trine Dyrholm, reżyser Taika Waititi i aktor Christoph Waltz.

Filmy w Wenecji oceniać będzie Jury w następującym składzie:

  • Guillermo del Toro, reżyser (przewodniczący)
  • Sylvia Chang, aktorka i reżyserka
  • Trine Dyrholm, aktorka
  • Nicole Garcia, aktorka, reżyserka i scenarzystka
  • Paolo Genovese, reżyser i scenarzysta
  • Małgorzata Szumowska, reżyserka, scenarzystka i producentka
  • Taika Waititi, reżyser, scenarzysta i aktor
  • Christoph Waltz, aktor
  • Naomi Watts, aktorka

Więcej informacji: www.labiennale.org/en/cinema/2018.

Małgorzata Szumowska

Reżyserka, scenarzystka i producentka filmów fabularnych i dokumentalnych. Ekspertka PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Absolwentka łódzkiej szkoły filmowej. Jej etiuda „Cisza” zdobyła ponad 18 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, nagradzano również inne jej etiudy oraz dokumenty. Nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku za filmy „Szczęśliwy człowiek” (2000) i „Ono” (2005). Od 2001 członkini Europejskiej Akademii Filmowej. „Ono” znalazło się w konkursie głównym Sundance, a „33 sceny z życia” otrzymały nagrodę jury w Locarno. Jej  film z Juliette Binoche pod międzynarodowym tytułem „Elles” („Sponsoring”) był prezentowany na Berlinale, w Toronto i na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku.

W 2013 roku pokazywany na MFF w Berlinie jej film „W imię…” otrzymał statuetkę Teddy Award – nagrody te przyznawane są filmom poruszającym tematykę LGBT. W 2015 roku zdobyła nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz Wielką Nagrodę Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni za film „Body/Ciało”. W 2016 roku otrzymała Polską Nagrodę Filmową za reżyserię filmu „Body/Ciało”, a w grudniu tego samego roku Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Nagroda Publiczności za ten sam film. W 2018 roku, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie otrzymała nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia – Wielką Nagrodę Jury za film „Twarz”.

Więcej informacji: www.polishdirectors.com/member_post/szumowska-malgorzata.


30.07.2018