Marcin Dorociński najlepszym aktorem festiwalu na Goa

Marcin Dorociński
Marcin Dorociński w filmie „Róża”

 

Marcin Dorociński otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę Tadeusza we współfinansowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego na 43. Indyjskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym na Goa.

Dorociński najlepszy

„Róża” Wojciecha Smarzowskiego była jednym z 15 filmów, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego 43. edycji Indyjskiego Międzynarodowego Festiwlu Filmowego. Marcin Dorociński, który zagrał w filmie rolę Tadeusza otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora. Tegoroczną edycję festiwalu wygrał indyjski obraz „Anhey Ghore Da Daan” w reżyserii Gurvindera Singha. W jury Konkursu Głównego znalazł się w tym roku polski reżyser Lech Majewski.

 

Dwa lata temu na Indyjskim Festiwalu nagrodę dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego otrzymała Magdalena Boczarska.

Róża

„Róża” opowiada o dramatycznych losach mieszkańców Mazur tuż po zakończeniu II wojny światowej. Tadeusz, były żołnierz AK, dociera do Róży, wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość.

Kulesza i Dorociński w rolach głównych

W filmie w rolach głównych możemy podziwiać Agatę Kuleszę i Marcina Dobrocińskiego. W obrazie wystąpili także m.in. Jacek Braciak, Malwina Buss, Kinga Preis i Marian Dziędziel. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński jr. Muzykę skomponował Mikołaj Trzaska. Film został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Lightcraft Warsaw oraz Studiami Filmowymi „Oko”, „Perspektywa” i „Tor”. Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Films. „Róża” była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody w Gdyni, Warszawie i Tallinie

Film Wojciecha Smarzowskiego był pokazywany na festiwalach w kraju i za granicą. Swoją międzynarodową premierę miał podczas 36. edycji festiwalu w Toronto. Obejrzeli go również widzowie w Busan. „Róża” ma za sobą filmowe sukcesy: Grand Prix i Nagrodę Publiczności 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, nagrodę za najlepszą główną rolę męską dla Marcina Dobrocińskiego i sześć nagród pozaregulaminowych na 36. FPFF w Gdyni, a także wyróżnienie specjalne na 15. MFF Black Nights w Tallinie. Film wszedł na ekrany polskich kin 3 lutego 2012.

Promocja polskich filmów w Indiach

Na 43. Indyjskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym pojawiło się w tym roku sporo polskich akcentów. Krzysztof Zanussi otrzymał nagrodę za całokształt twórczości, polsko-indyjskie projekty były prezentowane na targach FilmBazaar. W sekcji Filmy Świata znalazły się: „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Igor i podróż żurawi” Evgeny Rumana oraz „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego. W pozostałych sekcjach publiczność festiwalu mogła zobaczyć „W ciemności” Agnieszki Holland, „Drogę na drugą stronę” Ancy Damian, „Wszystkie kobiety Mateusza” Artura Więcka oraz animowany „Jeż Jerzy” Wojciecha Wawszczyka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka.

Indyjski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

jest najstarszym festiwalem w Indiach i jednym z najstarszych w Azji. Tegoroczna edycja to hołd na stulecie kina indyjskiego. Festiwal odbył się w tym roku w dniach 20-30 listopada.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.iffi.nic.in.

 

Paulina Bez

01.12.2012

Galerie zdjęć