Marcin Filipowicz i Piotr Złotorowicz w 2. edycji programu Studia Munka „60 Minut”

Marcin Filipowicz i Piotr Złotorowicz zrealizują swoje filmy w ramach 2. edycji programu „60 Minut” Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Partnerem i koproducentem filmów realizowanych w ramach programu jest telewizja CANAL+.

„Wiarołom” Piotra Złotorowicza i „Bracia” Marcina Filipowicza to projekty, które do produkcji rekomendowała Rada Artystyczna, w skład której wchodzą cenieni twórcy młodego pokolenia: Agnieszka Smoczyńska, Piotr Domalewski oraz Jan P. Matuszyński, a także Alicja Gancarz – przedstawicielka CANAL+ oraz dyrektor artystyczny Studia Munka-SFP Jerzy Kapuściński. „Ideą projektu jest przyspieszenie kariery filmowej najzdolniejszych studentów i absolwentów szkół filmowych w Polsce – mówi Jerzy Kapuściński – Cieszę się, że w drugiej edycji programu swoje filmy zrealizują absolwenci dwóch różnych szkół filmowych”. Marcin Filipowicz jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z kolei Piotr Złotorowicz Łódzkiej Szkoły Filmowej.

„Program «60 Minut» to niezwykle istotny z naszej perspektywy projekt, ponieważ ułatwia młodym twórcom start na rynku filmowym. A dzisiaj, w szybko zmieniającym się świecie kina i telewizji, każdy świeży i nowatorski pomysł jest na wagę złota. Ale sam pomysł nie wystarcza. Inwestujemy w polską kinematografię już blisko 25 lat i wiemy, jak trudno jest wystartować ze swoim pierwszym filmem i dlatego wesprzemy Piotra i Marcina nie tylko finansowo, ale także merytorycznie – dzieląc się naszym bogatym doświadczeniem produkcyjnym nie tylko na rynku polskim, ale także na międzynarodowym” – mówi Alicja Gancarz, reprezentantka CANAL+ w Radzie Artystycznej „60 Minut”.

Twórcy o swoich projektach

„Przed napisaniem scenariusza «Wiarołomu» zanotowałem taką myśl: Rzeczywistość jest nieprzenikniona i niedostępna ludzkiemu aparatowi zmysłowemu. Wszystko i wszyscy ulegają zapomnieniu. Nie ma sensu z tym walczyć. – mówi reżyser Piotr Złotorowicz. – Zależy mi na tym, żeby widz doświadczył nieuchronności przemijania i zapomnienia”. Jest stypendystą Młodej Polski,  Marszałka województwa łódzkiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyniki w nauce. Nominowany do nagrody „Bo Warto” RMF Classic oraz laureat Talentów „Trójki” w kategorii Film. Jego pierwszy krótkometrażowy dokument „Smolarze” był prezentowany na ponad 130 festiwalach w Polsce i zagranicą, zaś krótkometrażowa fabuła „Ludzie Normalni” otrzymała 17 nagród, w tym Srebrną Kijankę za zdjęcia podczas Camerimage. Jego ostatnia fabuła „Matka Ziemia” miała premierę podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno.

„Jest to dla mnie historia z gatunku «coming of age», opowiadająca o emocjach młodych bohaterów i ich bardzo poważnym życiowym problemie” – mówi z kolei o swoim projekcie „Bracia” Marcin Filipowicz reżyser filmowy, fotograf i podróżnik. Urodzony w Krakowie, miłośnik literatury faktu i gór wysokich. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu „Młoda Polska”, Prezydenta Miasta Krakowa, Telewizji Polskiej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2018 roku zrealizował w Studiu Munka-SFP krótkometrażową fabułę „Chłopcy z motylkami”, za którą otrzymał Wyróżnienie podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Na swoim koncie ma także reżyserię dokumentów, w tym głośnego i nagradzanego na całym świecie „7109 km”, czy „Trampkarzy” i „Mojego taty Lazaro”.

„60 Minut”

Program „60 Minut” skierowany jest do reżyserów, którzy nie ukończyli 40 lat. Zgodnie z regulaminem projekty mogą składać absolwenci studiów reżyserskich i realizatorskich szkół filmowych lub artystycznych będący przed pełnometrażowym debiutem fabularnym lub twórcy, którzy nie mają formalnego wykształcenia filmowego, ale są reżyserami co najmniej dwóch krótkometrażowych filmów fabularnych i nie zrealizowali jeszcze pełnometrażowego debiutu.

Budżet każdego filmu w „60 Minutach” wynosić będzie około jednego miliona złotych. Tytuły wyprodukowane w ramach programu będą emitowane w telewizji. Planowane są także ich premiery kinowe. Obecnie na swoje premiery festiwalowe czekają filmy z pierwszej edycji programu: „Supernova” Bartosza Kruhlika oraz „Eastern” Piotra Adamskiego, które planowane są na jesień 2019 roku.


24.04.2019