Marcin Koszałka nagrodzony za reżyserię

2 września w rosyjskim Orenburgu zakończył się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „The East and the West. Classic and avant-garde”. Marcina Koszałkę, którego debiut  „Czerwony pająk” brał udział w Konkursie Międzynarodowym, nagrodzono za reżyserię.

W Konkursie Międzynarodowym brało udział 10 filmów ocenianych przez jury w składzie Veit Haydushki (producent, Austria), Yusup Razykov (reżyser, Rosja), Yuri Poteenko (kompozytor, Rosja), Larisa Udovichenko (aktorka, Rosja) oraz Barbara Lorey de Lashaler (krytyk filmowy, Francja).

Więcej informacji na stronie festiwalu http://east-west-festival.ru.

„Czerwony pająk”

Polsko-czesko-słowacka koprodukcja „Czerwony pająk” to fikcyjna historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w komunistycznej Polsce, w Krakowie lat 60. Karol pochodzi z dobrego domu, jest uzdolnionym nastolatkiem, odnosi sukcesy w sporcie, jest lubiany przez kolegów, rodzice są z niego dumni. Wszystko zmienia się, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Dążenie do odkrycia prawdy o mordercy, stopniowo przemienia się w wyprawę do najciemniejszych zakamarków ludzkiej natury. Film jest opowieścią o mechanizmach, jakie zachodzą, gdy rodzi się seryjny morderca.

Współautorem scenariusza, reżyserem i autorem zdjęć do „Czerwonego pająka” jest Marcin Koszałka, uznany twórca filmów dokumentalnych. Film jest jego pełnometrażowym debiutem fabularnym. W głównych rolach wystąpili Filip Pławiak i Adam Woronowicz. Obok nich w „Czerwonym pająku” grają m.in. Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Wojciech Zieliński, Przemysław Bluszcz i Piotr Głowacki. Producentem filmu jest firma MD4 Mental Disorder 4. Koproducentami filmu są Fog’n’DesireFilms (Czechy), SokolKollar (Słowacja), Orange Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Zentropa Int Poland. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie oraz fundusze filmowe z Czech i Słowacji.

Kolejna nagroda

„Czerwony pająk” otrzymał już kilka nagród na międzynarodowych festiwalach. Debiut Marcina Koszałki nagrodzono m.in. na 37. Kairskim Festiwalu Filmowym (Nagroda Tygodnia Krytyków), MFF w Arras (Nagroda Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych) oraz na MFF goEast w Wiesbaden (Najlepsza Reżyseria, Nagroda FIPRESCI).

06.09.2016