Marek Koterski z Laurem Cisowym 20. festiwalu „Lato z Muzami”

Marek Koterski otrzyma doroczną nagrodę Lauru Cisowego, przyznawaną polskim reżyserom za wybitne osiągnięcia zawodowe przez organizatorów Festiwalu „Lato z Muzami”. 

Marek Koterski

Marek Koterski to reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor, dramatopisarz, twórca filmów dokumentalnych. Studiował filologię polską i historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez rok studiował również malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Eugeniusza Eibischa. W 1972 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, w roku 1977 obronił dyplom. Prowadził eksperymentalny Teatr Otwartej Sceny. Opublikował wiele utworów literackich oraz prac krytycznych z zakresu literatury, teatru i filmu. Najgłośniejsze tytuły reżysera to m.in.: „Dom wariatów”, „Życie wewnętrzne”, „Porno”, „Nic śmiesznego”, „Ajlawju”, „Dzień świra”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Baby są jakieś inne”.

Marek Koterski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. „Dom wariatów” przyniósł mu w 1985 roku nagrodę za debiut reżyserski festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, „Życie wewnętrzne” doceniono m.in. nagrodą za reżyserię na festiwalu w Gdyni w 1987 roku, „Dzień świra” podbił polskie festiwale w 2002 roku przynosząc Koterskiemu m.in. Złote Lwy w Gdyni i Orła za scenariusz. „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” doceniono w Gdyni za reżyserię oraz Orłem za scenariusz.

Laur Cisowy za reżyserskie osiągnięcia

15 lipca w Nowogardzie wręczony zostanie Laur Cisowy dla Marka Koterskiego, który uhonoruje jego dotychczasowe reżyserskie osiągnięcia. Tego dnia zaprezentowany zostanie monodram Małgorzaty Bogdańskiej „Nie lubię Pana, Panie Fellini”, którego autorem jest Marek Koterski. Tego dnia w otwartej przestrzeni plenerowej, w godzinach późnowieczornych, zaprezentowany zostanie „Dzień świra”. 16 lipca odbędzie się spotkanie autorskie z Markiem Koterskim i Małgorzatą Bogdańską, zwieńczone pokazem filmu „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. W godzinach wieczornych w przestrzeni plenerowej zaprezentowany zostanie film „Nic śmiesznego”.

20. festiwal „Lato z Muzami”

20 edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w Nowogardzie w dniach 15-17 lipca. Widzowie będą mogli wziąć udział w licznych pokazach filmowych, koncertach, występach. Do Nowogardu zawitają twórcy współczesnego polskiego kina. Festiwal poprzedzą w dniach 13-14 lipca liczne wydarzenia filmowe, w tym m.in. konkurs filmów krótkometrażowych „Filmowa Młoda Polska”, projekcje dla widzów starszych i młodszych, warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Więcej informacji pojawiać będzie się sukcesywnie na stronie www.ndk.pl.

Informacja prasowa

23.05.2016