Maria Blicharska - Producer on the Move

Polska producentka Maria Blicharska znalazła się w gronie uczestników prestiżowego programu „Producers on the Move”, który odbędzie się podczas 70. edycji festiwalu w Cannes w dniach 19-23 maja.

18. edycja „Producers on the Move”

W 18. edycji programu „Producers on the Move” organizowanego w Cannes przez European Film Promotion, weźmie udział 20 młodych producentów z Europy. Udział w programie ma służyć nawiązaniu szerszych znajomości branżowych i budowaniu sieci kontaktów, które mają coraz większy wpływ na europejską kinematografię. Program wspierają m.in. Eurimages i portal Cineuropa.

Maria Blicharska

Polską producentką filmową, która weźmie udział w programie „Producers on the Move” w 2017 r. jest Maria Blicharska. Wspólnie z Moniką Sajko-Gradowską w 2006 r. stworzyła firmę producencką  Donten & Lacroix Films. Działająca w Polsce i we Francji firma zajmuje się produkcją i koprodukcją filmów skierowanych do międzynarodowej publiczności oraz świadczeniem usług produkcyjnych w Polsce i zagranicą.

Polska producentka jest absolwentką Narodowej Szkoły Filmowej La Femis we Francji, Filmakademie w Ludwigsburgu w Niemczech, WRiTV UŚ w Katowicach i Europejskiej Szkoły Zarządzania w Strasburgu (IECS). Stypendystka m.in. programu Nipkow w Berlinie wykładała w Narodowej Szkole Filmowej La Femis w Paryżu, jest także członkiem związków producentów europejskich EAVE Network.

Maria Blicharska współpracowała przy ponad 30 projektach filmowych (filmy fabularne, dokumentalne, telewizyjne oraz filmy animowane) nagrodzonych na wielu prestiżowych festiwalach filmowych. Jest m.in. producentką współfinansowanego przez PISF filmu „Znam kogoś, kto cię szuka” („Crache-Coeur”) Julii Kowalski. Warto podkreślić, że światowa premiera tego obrazu odbyła się na 68. MFF w Cannes w sekcji ACID programowanej przez filmowców zrzeszonych w Association du Cinéma Indépendant pour sa Diffusion – stowarzyszeniu, którego celem jest propagowanie kina niezależnego. Produkowany przez Marię Blicharską debiut Julii Kowalski był pokazywany m.in. na 20. MFF w Busan, 10. Rzymskim Festiwalu Filmowym oraz 25. Festiwalu Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus. Film trafił także do regularnej dystrybucji kinowej w Polsce i we Francji.

W programie 70. MFF w Cannes w prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight) będzie prezentowany współfinansowany przez PISF film „Szron” („Frost”) w reżyserii Sharunasa Bartasa, koprodukowany przez Donten & Lacroix Films.

Polscy „Producers on the Move”

W poprzednich latach polskimi „Producers on the Move” byli: Klaudia Śmieja (2016), Mariusz Włodarski (2015),  Mikołaj Pokromski (2014), Agnieszka Kurzydło (2013), Marta Plucińska (2012), Łukasz Dzięcioł (2011) i Kamila Polit (2010).

Spotkanie „Producers on the Move” odbędzie się w dniach 19 – 23 maja, podczas 70. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Więcej informacji na stronie European Film Promotion.

Marta Sikorska

03.05.2017