"Maria Skłodowska-Curie" w kinach w USA

30 czerwca na ekrany kin w USA wszedł współfinansowany przez PISF film „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle. 

„Maria Skłodowska-Curie”

„Maria Skłodowska-Curie” to wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

Premiera kinowa w USA

Film „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle wszedł na ekrany kin w USA 30 czerwca 2017. Dystrybutorem filmu jest The Society for Arts. Tytuł filmu to „Marie Curie. The Courage of Knowledge”. 

W czerwcu 2017 film wszedł na ekrany kin w Hiszpanii. 

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Film „Maria Skłodowska-Curie” jest niemiecko-polsko-francusko-belgijską koprodukcją. Producentem jest Pokromski Studio, firma, która ma na swoim koncie europejskie koprodukcje, m.in. polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec” (2011). Koproducentami są: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalny fundusz filmowy z Krakowa: KBF – Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Łodzi: EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi.

„Film jest koprodukcją niemiecko-polsko-francuską z wykorzystaniem belgijskiego systemu finansowania. Gromadzenie budżetu filmu zajęło nam sporo czasu i nie było to łatwe. Zwłaszcza, że w tym samym czasie rozwijany był inny projekt o Marii Skłodowskiej-Curie, który ostatecznie nie powstał. Ważnym krokiem było obsadzenie w głównej roli Karoliny Gruszki, dzięki czemu film ma szansę zyskać sporą popularność w Polsce. Większość zdjęć była realizowana w Polsce. Kręciliśmy w Łodzi, Krakowie, Łebie, a także w Berlinie, Monachium i Paryżu – opowiadał producent Mikołaj Pokromski podczas konferencji prasowej filmu

Film powstał w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria – Marie Noëlle (Francja), zdjęcia – Michał Englert (Polska), scenografia – Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy – Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja – Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka – Bruno Coulais (Francja). 

Karolina Gruszka w roli noblistki

fot. materiały prasowe/Kino Świat

W rolę Marii Skłodowskiej-Curie w filmie Marie Noëlle wcieliła się Karolina Gruszka. „Pracę nad rolą zaczęłam od przeczytania wszystkiego, co udało mi się na temat Marii Skłodowskiej-Curie znaleźć. Przede wszystkim całą korespondencję, która się zachowała i dziennik. To właśnie dziennik pozwolił mi poznać jej kobiecą wrażliwość. Odkryłam jak wewnętrznie wolną była osobą, w każdej sferze. Jest to bardzo inspirujące” – mówiła aktorka na konferencji prasowej filmu. 

Na ekranie aktorce partnerują m.in. Izabela Kuna, Daniel Olbrychski, Piotr Głowacki, Jan Frycz oraz André Wilms, Charles Berling, Sabin Tambrea, Samuel Finzi. 

Kobieta naukowiec w świecie zdominowanym przez mężczyzn

Izabela Kuna, Karolina Gruszka i Marie Noëlle na konferencji prasowej filmu „Maria Skłodowska-Curie”. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

„W tym filmie poruszam pewne problemy, z którymi musiała zmierzyć się Maria Skłodowska-Curie jako kobieta naukowiec. W filmie zależało mi, żeby pokazać, jak bardzo była samodzielna w sposobie myślenia, jaką miała osobowość. Trudno było pokazać wszystkie jej twarze w jednym filmie. Nie mogę się z nią porównywać, ale rzeczywiście istnieją takie badania przeprowadzone w Niemczech, które pokazują, że jest zaledwie 12% kobiet reżyserów w Niemczech, a jeśli wliczyć telewizję publiczną to tam nie dochodzi nawet do jednego procenta. Dlatego działam w stowarzyszeniu, które działa na rzecz kobiet filmowców” – mówiła na konferencji prasowej filmu reżyserka Marie Noëlle.

Światowa premiera w Toronto i nagrody

Światowa premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” odbyła się w ramach 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Obraz znalazł się również w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Film otrzymał Bawarskie Nagrody Filmowe za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię.

Polska premiera kinowa 3 marca 

Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Film Boutique. Na polskie ekrany „Marię Skłodowską-Curie” wprowadziła firma Kino Świat. Polska premiera filmu odbyła się 3 marca 2017 r.

Paulina Bez 

30.06.2017