"Maria Skłodowska-Curie" z nominacjami do Niemieckich Nagród Filmowych

16 marca ogłoszono nominacje do Niemieckich Nagród Filmowych (Deutscher Filmpreis – Lola). W trzech z 16 kategorii nominacje otrzymała współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej polsko-niemiecko-francusko-belgijska koprodukcja „Maria Skłodowska-Curie”.Niemieckie Nagrody Filmowe Lola to wyróżnienia przyznawane przez Niemiecką Akademię Filmową od 1951 roku. Zwycięskie grono najlepszych twórców i produkcji wybiera ponad 1800 osób pracujących w niemieckiej branży filmowej.

Najlepsza Charakteryzacja – Waldemar Pokromski

Wśród nominowanych do nagrody za najlepszą charakteryzację znalazł się Waldemar Pokromski. W tej kategorii nominację otrzymały również: Kathi Kullack (film „Das Kalte Herz”) oraz Astrid Weber i Hannah Fischleder (film „Paula”). Warto podkreślić, że w roku 2009 Waldemar Pokromski otrzymał nagrodę Niemieckiej Akademii Filmowej za charakteryzację do filmu „Biała wstążka” Michaela Haneke, którą współtworzył z Anette Keiser.

Waldemar Pokromski pracował m.in. ze Stevenem Spielbergiem, Tomem Tykwerem, czy Romanem Polańskim. Jest również autorem charakteryzacji do oscarowych „Fałszerzy” Stefana Ruzowitzky’ego czy do filmu „Baader – Meinhof” Uli Edela. Rezultaty pracy tego cenionego charakteryzatora mogliśmy oglądać również w produkcjach polskich, takich jak „Mistyfikacja” Jacka Koprowicza, „Tatarak” Andrzeja Wajdy czy w „Rewersie” Borysa Lankosza i „Janosiku” Agnieszki Holland.

Najlepsze Kostiumy i Najlepsza Muzyka

Za kostiumy do filmu „Maria Skłodowska-Curie” nominację uzyskali Chris Pidre i Florence Scholtes. Ich konkurentami do zdobycia statuetki są Frauke Firl („Paula”) oraz Gioia Raspé („Die Blumen von Gestern”). Francuski kompozytor Bruno Coulais nominowany został za scieżkę dźwiękową do filmu w reżyserii Marie Noelle. Inni nominowani w kategorii Najlepsza Muzyka to Oli Biehler („Das Kalte Herz”) i Johannes Repka („Tim Thaler oder Verkaufte Lachen”).

Wręczenie nagród Niemieckiej Akademii Filmowej odbędzie się 28 kwietnia.

„Maria Skłodowska-Curie” w polskich kinach

Film „Maria Skłodowska-Curie” od 3 marca jest pokazywany na ekranach polskich kin. Polskim dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. 

Więcej informacji: www.deutscher-filmpreis.de.

Marta Sikorska

16.03.2017