M. Grzegorzek ponownie Rektorem Szkoły Filmowej w Łodzi

Mariusz Grzegorzek, obecny Rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, został ponownie wybrany na to stanowisko. Będzie kierował uczelnią w latach 2016-2020.

Druga kadencja Mariusza Grzegorzka

Wybory na stanowisko Rektora Szkoły Filmowej w Łodzi w kadencji 2016-2010 odbyły się w czwartek 14 kwietnia. Uprawnionych do głosowania było trzydzieści pięć osób. Głosowało trzydziestu trzech elektorów, wszyscy oddali ważne głosy. Rektor-elekt uzyskał poparcie dwudziestu siedmiu głosujących. Prof. Mariusz Grzegorzek był jedynym kandydatem na stanowisko Rektora. Pokieruje uczelnią przez kolejne cztery lata – 2016-2020.

Mariusz Grzegorzek

Prof. Mariusz Grzegorzek stanowisko Rektora objął w 2012 roku. Jest absolwentem i wykładowcą Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, scenografem, grafikiem, współwłaścicielem firmy produkcyjnej Krakatau.

Zrealizowane jeszcze w czasach studiów w łódzkiej Szkole etiudy „Krakatau” i „Robak” zdobyły uznanie zdobywając główne nagrody na najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych. Zadebiutował w 1993 roku pełnometrażowym filmem fabularnym „Rozmowa z człowiekiem z szafy” zaproszonym do udziału w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, na którym zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu. W 1999 r. zrealizował „Królową aniołów”, w 2009 r. szeroko dyskutowany „Jestem twój”. W 2015 roku razem ze studentami Szkoły stworzył „Śpiewający obrusik”, niezwykły projekt filmowy, pierwszy pełnometrażowy fabularny dyplom aktorski, który na Festiwalu Filmowym w Gdyni zdobył „Złotego Pazura”, nagrodę prestiżowej sekcji „Inne Spojrzenie”. Jest również autorem filmów muzycznych poświęconych wybitnym postaciom współczesnej muzyki, takim jak Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli, Paweł Szymański. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Jako reżyser teatralny związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym przygotował kilkanaście, wielokrotnie docenianych na festiwalach teatralnych, inscenizacji. Współpracował też m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie i Starym Teatrem w Krakowie oraz z Wydziałem Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie reżyserował spektakle dyplomowe studentów uczelni.

Informacja prasowa 

14.04.2016