Marta Prus na liście Variety

Reżyserka młodego pokolenia Marta Prus znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety 10 europejskich talentów, których karierę należy śledzić – „10 Europeans to Watch 2018”.

Osobom, które znalazły się na liście Variety poświęcona zostanie specjalna gala podczas 68. MFF w Berlinie.

Polska reżyserka w gronie najlepszych

Dziennikarze magazynu Variety docenili pełnometrażowy debiut dokumentalny autorstwa Marty Prus „Over the Limit”, który został bardzo dobrze przyjęty podczas 30. festiwalu IDFA w Amsterdamie.

„Over the Limit” portretuje rosyjski świat gimnastyki – bohaterką filmu jest gimnastyczka Margarita Mamun, która w drodze po olimpijskie laury musi zmierzyć się nie tylko z rywalkami, ale także z własnymi ograniczeniami.

Producentami filmu są Maciej Kubicki i Anna Kępińska z warszawskiej firmy Telemark. Projekt, nad którym reżyserka pracowała od kilku lat, okazał się niezwykłym wyzwaniem zarówno artystycznym, jak i produkcyjnym. A co ciekawe już na etapie realizacji wzbudzał spore zainteresowanie i był prezentowany na najważniejszych pitchingach na świecie. Obraz ten na swojej liście najlepszych filmów roku 2017 umieścił wpływowy duński krytyk i konsultant festiwalowy Tue Steen Müller. W najbliższym czasie film będą mogli obejrzeć widzowie festiwali w Göteborgu, Trieście i Tallinie.

Marta Prus

Urodzona 1 stycznia 1987 roku w Warszawie. W 2016 r. ukończyła studia na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Wcześniej studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Jeszcze podczas studiów reżyserka realizowała filmy krótkometrażowe, które nagradzano na całym świecie, m.in. „Vakha i Magomed” (2010), „Osiemnastka” (2012) czy „Mów do mnie” (2015).

Marta Prus jest kolejną osobą z Polski, która znalazła się na prestiżowej liście Variety. W tym gronie są m.in. autorzy zdjęć (np. Jolanta Dylewska, Monika Lenczewska, Adam Sikora, Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski), reżyserzy (Wojciech Smarzowski, Borys Lankosz), animatorzy (Dorota Kobiela) i aktorzy (Jakub Gierszał).

Więcej informacji o „10 Europeans to Watch 2018”: www.variety.com.

Marta Sikorska


18.01.2018