Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema od 10 lutego w NInA

10 lutego w NInA rusza przegląd polskich filmów, które były prezentowane za granicą w ramach projektu „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.

Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema

Dwadzieścia cztery filmy, dwunastu reżyserów, dziewięć miesięcy, jeden kurator i sto procent legendy. Martin Scorsese, klasyk światowego kina, sięgnął po ikony polskiego filmu i wybrał arcydzieła – od dzieł Wajdy, Hasa i Polańskiego, przez obrazy Kawalerowicza i Munka, aż po Zanussiego, Kieślowskiego i Holland. Autorski przegląd kinematografii znad Wisły ruszył w 2014 roku w tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. 

Początek 10 lutego 

NInA, który był partnerem strategicznym przeglądu za granicą, od 10 lutego zaprasza na serię spotkań w swojej siedzibie, podczas których przypomniane zostaną filmy, wciąż budzące ogromne emocje, zarówno wśród pamiętających ich premiery, jak i w młodszym pokoleniu widzów.

„Dzięki projektowi światowa publiczność mogła po raz pierwszy obejrzeć na wielkim ekranie odrestaurowane cyfrowo arcydzieła polskiej kinematografii. Wydarzenie promowało wśród międzynarodowej publiczności na niespotykaną wcześniej skalę zarówno polskie kino, jak i sam proces rekonstrukcji cyfrowej. Nie mogło więc zabraknąć możliwości prezentacji tego wielkiego filmowego dorobku, w znakomitej jakości obrazu i dźwięku, rodzimej publiczności” – mówi Michał Merczyński, Dyrektor NInA.

Na początek „Sanatorium pod klepsydrą”

Filmy, osobiście wybrane przez Martina Scorsese, przez ponad rok były pokazywane w ponad 30 kinach na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a następnie także w Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Przegląd w siedzibie NInA na warszawskim Służewie już 10 lutego otworzy „Sanatorium pod klepsydrą” (1973) Wojciecha Jerzego Hasa. To autorska adaptacja opowiadań Brunona Schulza, czytanych przez pryzmat Zagłady i rekonstruujących bezpowrotnie utracony świat małych, żydowskich miasteczek. Niezwykły filmowy esej Hasa o bliskich mu schulzowskich tematach przemijania i niszczycielskiego upływu czasu, z doskonałymi zdjęciami Witolda Sobocińskiego. Jeden z najoryginalniejszych, najpiękniejszych wizualnie i najbardziej znanych na świecie polskich filmów, nagradzany na festiwalach w Cannes, Trieście i Gdyni.

Projekcje w co drugą środę 

Pokazy w ramach Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema odbywać się będą w co drugą środę o godz. 18.00 i każdorazowo poprzedzi je krótki wstęp Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w poetykę i kontekst danego filmu, a po projekcji poprowadzi rozmowę z twórcami i gośćmi specjalnymi. Wkrótce zostaną zaprezentowane także: „Barwy ochronne” (24 lutego), Krzysztofa Zanussiego, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza (9 marca), „Salto” Tadeusza Konwickiego (23 marca), „Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland (6 kwietnia) oraz „Constans” Krzysztofa Zanussiego (20 kwietnia). W programie znalazły się ponadto: „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza” i „Wesele” Andrzeja Wajdy; „Pociąg”,„Austeria” i „Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza; „Krzyżacy” Aleksandra Forda; „Przypadek” i „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego; „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego; „Eroica” Andrzeja Munka; „Rękopis znaleziony Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa; „Ostatni dzień lata” Tadeusza Konwickiego; „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morngensterna, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego oraz „Walkower” Jerzego Skolimowskiego.

Pokazy filmów z angielskimi napisami 

Seanse odbywać się będą w sali audiowizualnej „Ziemia obiecana” w zmodernizowanej siedzibie NInA (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa), będącej jedynym w mieście i zaledwie jednym z czterech w Polsce kin z systemem dźwięku Dolby Atmos. Wszystkie filmy będą wyświetlane z angielskimi napisami. Udział w spotkaniach cyklu jest bezpłatny.

Partnerem wydarzenia jest DI Factory, wydawca kolekcji płyt Blu-ray „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.

Szczegółowy program cyklu można znaleźć na stronie Instytutu: www.nina.gov.pl.

Na podstawie materiałów organizatora

04.02.2016