Marysia Nikitiuk laureatką 10. edycji ScripTeast

Już po raz dziesiąty podczas festiwalu filmowego w Cannes została przyznana Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej. Czek w wysokości 10 000 Euro i statuetkę autorstwa Adama Fedorowicza otrzymała Marysia Nikitiuk z Ukrainy za projekt „When The Trees Fall”.

Scenariusz bogaty w możliwości kinowe

Rada Artystyczna ScripTeast, do której należą: Sanford Lieberson, wieloletni szef 20th Century Fox, jeden z producentów takich arcydzieł światowego kina jak: „Misja”, „Thelma i Luize” czy „Jabberwocky”, Antonio Saura (producent i szef firmy dystrybucyjnej Latido), Manfred Schmidt (szef jednego z największych niemieckich funduszy filmowych MDM), Simon Perry (szef ACE – europejskiego klubu producentów), Dariusz Jabłoński oraz szefowie naukowi programu Christian Routh i Tom Abrams, tak uzasadniła wybór: „Tegoroczną nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego otrzymuje scenariusz, który jest niezwykle bogaty w możliwości kinowe. Przedstawia zniewalający obraz symboli i narracji, które przenikając się ze sobą, tworzą niezwykły świat, który jest jednocześnie przerażający, magiczny, zmysłowy i zabawny, ale nigdy nie przekracza granic autentyczności. Wyobraźnia autora iskrzy na stronach scenariusza, a my wszyscy oczekujemy z niecierpliwością, jak ta wizja zostanie zrealizowana ekranie.”

11 projektów z 7 krajów

W tegorocznej, jubileuszowej 10. edycji międzynarodowego programu ScripTeast brało udział 11 projektów z 7 krajów, wśród nich aż cztery polskie. Wśród polskich uczestników znaleźli się: Greg Zgliński, nagrodzony za swój debiut „Wymyk” na Warszawskim Festiwalu Filmowym i nominowany za ten film do nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orzeł; Jan Hryniak, autor wielokrotnie wyróżnianego „Tricku” i laureat Polskiej Nagrody Filmowej za reżyserię serialu „Czas honoru”; Ireneusz Grzyb, reżyser i scenarzysta nagradzanych w Polsce i za granicą „Małych stłuczek” oraz scenarzysta, reżyser i producent Paweł Wendorff.

W 10 letniej historii programu Polacy aż dwukrotnie stawali na podium i odbierali w Cannes prestiżową nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego – w 2010 roku Jacek Bławut za scenariusz „Dzień czekolady” (obecnie w postprodukcji) oraz w 2013 roku Bartek Konopka i Przemek Nowakowski za scenariusz „Niemy”. W zeszłym roku specjalne wyróżnienie otrzymał również Bodo Kox za projekt „Człowiek z magicznym pudełkiem” – realizacja filmu na podstawie tego scenariusza ma rozpocząć się tej jesieni w koprodukcji międzynarodowej.

Przez dekadę istnienia ScripTeast do programu zakwalifikowało się aż 44 polskich autorów z 33 projektami, wśród nich byli m.in. Kinga Dębska, Maciej Dutkiewicz, Andrzej Bart, Wojciech Kasperski, Dariusz Gajewski, Bodo Kox , Anna Jadowska i wielu innych. Od początku istnienia programu do dziś spośród wszystkich 114 projektów z Europy Wschodniej biorących udział w programie zostało zrealizowanych 18 filmów a 12 kolejnych jest w produkcji. Czyni to ScripTeast bezapelacyjnie jednym z najefektywniejszych programów treningowych.

Projekty tegorocznej edycji:

 • „A Picture With Yuki” – Dimitar Stoyanovich, Lachezar Avramov, Bułgaria
 • „Ash Driver” – Kirsten Peters , Greg Zglinski, Polska
 • „Invisible” – Kristupas Sabolius, Ignas Jonynas, Litwa
 • „Golden Ashes” – Adina Sadeanu, Rumunia
 • „Good to See You Die” – Jan Hryniak, Robert Sieradzki, Polska
 • „It’s Quite Normal at Your Age” – Paweł Wendorff, Karolina Lach, Polska
 • „Letters From Antarctica” – Teodora Markova, Bułgaria
 • „Samko Tále’s” – Tereza Oľhová, Michal Kollar, Słowacja
 • „Statues and Poses” – Ireneusz Grzyb, Doominik Marzec Polska
 • „Venice” – Rusudan Chkonia, Gruzja
 • „When The Trees Fall” – Marysia Nikitiuk, Ukraina

Pomysłodawcą ScripTeastu jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent, a warsztaty organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – component Media, Apple Film Production, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mazovia Warsaw Film Commission, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE a także Film New Europe.

Informacja prasowa

20.05.2016