Marzec w kinie Iluzjon

W marcu kino Iluzjon przygotowało kilka cykli projekcyjnych. Odbędą się również dyskusje i spotkania z m.in. z Krystyną Sienkiewicz.

W roli głównej – kobieta

W cyklu tym znalazło się ponad 20 filmów, w których w centrum opowieści znajdują się panie. Zaprezentowane historie będą czasem zabawne („Ninoczka”), czasem sentymentalne („Amelia”), a czasem tragiczne („Przesłuchanie”, „Matka i córka”), ale w każdej z nich w postać głównej bohaterki wciela się aktorka, która swą grą na stałe wpisała się w historię kina. Kino opowiadające o kobietach i ich problemach – począwszy od USA po rejony bliskowschodnie – zagości na ekranie Iluzjonu w dniach 1 – 29 marca 2013. Przeglądowi towarzyszy multimedialna wystawa prezentowana w foyer kina.

 

W przegląd „W roli głównej – kobieta” wpisze się zorganizowany wspólnie z Against Gravity pokaz specjalny filmu „Triszna. Pragnienie miłości” w reż. Michaela Winterbottoma, który odbędzie się 12 marca. „Triszna. Pragnienie miłości” to przesiąknięta atmosferą Indii współczesna „love story”, oparta na powieści Thomasa Hardy’ego „Tessa d’Urberville”. Po filmie organizatorzy zapraszają do dyskusji na temat: W jaki sposób kultura kształtuje wzory miłości? Czy warto płacić każdą cenę za miłość? Co to znaczy kochać za bardzo? Partnerem merytorycznym dyskusji będzie miesięcznik psychologiczny „Charaktery”.

Cykl (P)review

W marcu wspólnie z Against Gravity, organizatorem festiwalu Planete+ Doc, kino Iluzjon rozpocznie cykl „(P)review”. Od 28 marca aż do rozpoczęcia 10. jubileuszowej edycji festiwalu w każdy czwartek o godz. 20.00 w kinie Iluzjon będzie prezentowany jeden przedpremierowy tytuł z propozycji festiwalowych, które od 10 maja będą gościć również na ekranie kina Iluzjon w ramach Planete+ Doc Film Festival. 28 marca odbędzie się pokaz filmu Markusa Imhoofa „More than Honey” oraz spotkanie z zaproszonymi gośćmi.

Nowe kino duńskie

W marcu Iluzjon zaprasza również na „Nowe kino duńskie” – cykl przygotowany wspólnie z Instytutem Duńskim, prezentujący najnowsze, jeszcze w Polsce niewyświetlane, produkcje tamtejszej kinematografii. Duńskie filmy od lat dziewięćdziesiątych nieprzerwanie zdobywają uznanie na całym świecie. Kolejne nagrody przywożone do Danii z ważnych międzynarodowych festiwali filmowych wpływają na wzrost ambicji twórców i mobilizują ich do odtwarzania często nieprawdopodobnych historii (np. filmy pt. „Porwany”, „Błazen” „Karen Blixen”) lub niewygodnych tematów („Grupa z karczmy”) a także do eksperymentowania z gatunkami czy formą przekazu („Juan”). W przeglądzie znalazło się 6 tytułów skierowanych do widzów dorosłych oraz 4 tytuły przygotowane specjalnie dla dzieci, a wśród nich „Tu mieszka Jansen”, „Tygrysy i tatuaże”, „Dziki Ptak” i „Pies w niebie”. Po projekcji „Tygrysów i tatuaży” 16 marca odbędą się warsztaty dla dzieci od lat 3.

Iluzjon po godzinach

W marcu, po raz pierwszy w odnowionym budynku kina Iluzjon, odbędzie się nocny maraton filmowy. 15 marca „Iluzjon po godzinach” zaprosi widzów na prawdziwą ucztę wyobraźni. A w niej klasyka fantasy – „Edward Nożycoręki” Tima Burtona, japoński horror oniryczny „Kwaidan, czyli opowieści niesamowite”, a na deser najnowsza produkcja ze stajni Disneya „Oz Wielki i Potężny”.

Spotkanie z Krystyną Sienkiewicz

19 marca w Iluzjonie będzie można się spotkać z Krystyną Sienkiewicz. Przyczynkiem do spotkania jest książka pt. „Cacko”, która nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się 5 marca. Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu „Lekarstwo na miłość”, w którym Krystyna Sienkiewicz stworzyła niezapomniany duet z Kaliną Jędrusik.

Sekcja – dokument

W ramach cyklu „Sekcja – dokument” Iluzjon zaprasza na przegląd filmów Marcina Koszałki. Projekcjom tak znanych filmów jak „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Deklaracja nieśmiertelności” czy „Imieniny” będzie towarzyszyła premiera najnowszego filmu reżysera „Będziesz legendą człowieku”. Dokumentalny zapis występu naszej kadry na EURO 2012 stanowi prawdziwą gratkę nie tylko dla fanów piłki nożnej, ale również dla miłośników dobrego kina dokumentalnego.

Debata wokół nowego kina polskiego

24 marca odbędzie się debata o nowym polskim kinie, stanowiąca jednocześnie spotkanie promocyjne najnowszej książki wydanej przez Korporację HA!Art „Kino i literatura”. Zbiór esejów zawartych w książce jest próbą analizy wzajemnych wpływów i zależności współczesnego kina i literatury widzianych oczami młodych polskich krytyków. W debacie udział wezmą autorzy esejów m.in. Kaja Puto, Nela Pilarska, Artur Zaborski. Debatę poprzedzi przegląd filmów omawianych w książce, w którym znalazły się m.in. „Szamanka” Andrzeja Żuławskiego, „Panna Nikt” Andrzeja Wajdy, „Pręgi” Magdaleny Piekorz czy „Weiser” Wojciecha Marczewskiego.

Mały Iluzjon

Tradycyjnie już najmłodsi będą mogli uczestniczyć w projekcjach w ramach „Małego Iluzjonu”. W tym miesiącu będą to poranek bajek na podstawie rysunków Bohdana Butenki, Wielkanocny Poranek, a także spotkanie z Miki Molem. Nieco starsze dzieci zostaną zabrane w „Podróż balonem” oraz na spotkanie z „Moim wujaszkiem” Jacquesa Tati.

 

Kino Iluzjon znajduje się przy ul. Narbutta 50 a w Warszawie. Ceny biletów na seanse wynoszą 10-18 zł. Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej Kalina Cybulska

01.03.2013