Mateusz Banasiuk nagrodzony we Francji

Podczas 9. edycji festiwalu „À l’Est, du Nouveau” w Rouen i Mont-Saint-Aignan we Francji nagroda dla najlepszego aktora przypadła Mateuszowi Banasiakowi za rolę w filmie „Płynące wieżowce” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Płynące wieżowce” nagradzane na festiwalach

Światowa premiera filmu odbyła się na nowojorskim festiwalu Tribeca. „Płynące wieżowce” wygrały sekcję East of the West na 48. MFF w Karlowych Warach. Na 38. Gdynia – Festiwal Tomasz Wasilewski otrzymał nagrodę dla młodego talentu reżyserskiego, a Marta Nieradkiewicz nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Kreacja Mateusza Banasiuka została wcześniej doceniona na MFF Avvantura w Chorwacji.

„Płynące wieżowce”

 

„Płynące wieżowce”, drugi pełnometrażowy film Tomasza Wasilewskiego obraz (po debiutanckim „W sypialni”), to współczesna, uniwersalna historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości oraz akceptacji siebie i innych. Główny bohater – Kuba to młody chłopak, który mieszka razem z matką i swoją dziewczyną, Sylwią. Z pozoru życie Kuby wydaje się jasne i poukładane. Kocha swoją dziewczynę, studiuje na AWF-ie i jako pływak jest jednym z głównych faworytów do udziału w zbliżających się zawodach. Na jednej z imprez poznaje Michała. Między chłopakami rodzi się silna emocjonalna więź. Kuba nieoczekiwanie odkrywa fascynację innym mężczyzną. Przerażony uczuciami, które się w  nim budzą, nie potrafi odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji.

Produkcja ze wsparciem PISF

 

Producentem filmu jest firma Alter Ego Pictures. Reżyserem i autorem scenariusza jest Tomasz Wasilewski. Zdjęcia zrealizował Jakub Kijowski. W rolę głównego bohatera wcielił się Mateusz Banasiuk. Na ekranie partnerują mu m.in. Katarzyna Herman, Bartosz Gelner, Marta Nieradkiewicz. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal „À l’Est, du Nouveau”

Festiwal jest jedynym wydarzeniem we Francji w całości poświęconym filmom z Europy Środkowej i Wschodniej. Filmy zakwalifikowane do programu pokazywane są również podczas partnerskiego festiwalu „Al Este do Lima” w Peru, który w tym roku odbędzie się w dniach 7-17 maja.

 

Więcej o festiwalu na stronie: www.alest.org.

 

Magdalena Wylężałek, Paulina Bez

23.04.2014