„Matka Joanna od aniołów” Kawalerowicza w Cinemateca Portuguesa-Museu do Cinema

10 lutego w Lizbonie odbył się pokaz kinowy filmu Jerzego Kawalerowicza „Matka Joanna od aniołów”, który rozpoczyna nowy cykl Portugalskiej Filmoteki Narodowej pod znamiennym tytułem „Abrir os Cofres” (otworzyć sejfy).

 

„Matka Joanna od aniołów” jest nowym nabytkiem Portugalskiej Filmoteki Narodowej, która dzięki patronatowi i finansowemu wsparciu firmy Finangest wzbogaca już od dobrych kilku lat swoją kolekcję o filmy zasłużonych zagranicznych twórców. Film Kawalerowicza był wydarzeniem specjalnym lutowego repertuaru Cinemateca Portuguesa.

 

Na projekcji „Matki Joanny od aniołów” oprócz dyrektorki Cinematca Marii João Seixas oraz przedstawicieli Finangest była obecna także konsul Polski w Lizbonie Marta Olkowska. Przed projekcją odbyło się uroczyste podziękowanie mecenasowi Portugalskiej Filmoteki Narodowej i przedstawienie filmu Kawalerowicza, jako jednego z najbardziej uznanych i cenionych polskich filmów za granicą, który został nagrodzony nagrodą specjalną Jury Cannes w 1961 roku. Dodatkowo w wypowiedziach zaproszonych gości pojawiło się uczucie niedosytu polskiego kina na ekranach portugalskich kin, szczególnie w Filmotece Narodowej. Zainteresowani polskim kinem widzowie Cinemateci Portugalskiej Filmoteki Narodowej chętnie obejrzeliby w przyszłości również inne polskie produkcje. Jak wynika również z materiałów rozdawanych przed projekcją „Matki Joanny” Portugalczycy cenią filmy starych polskich mistrzów i nie tylko. Wymieniane tutaj nazwiska to oczywiście: Andrzej Wajda, Andrzej Munk ale również Jerzy Skolimowski i Roman Polański.

 

Na projekcji „Matki Joanny od aniołów” pojawili się przede wszystkim młodzi Portugalczycy, a mimo dość późnej pory pokazu cieszył się on sporym zainteresowaniem. Warto również wspomnieć, że frekwencja na pokazach filmowych w Filmotece Narodowej jest najczęściej bardzo wysoka, na co wpływa również niska cena za bilet i bardzo interesujący repertuar pokazujący klasykę światowego kina.


Joanna Ostrowska, Lizbona

11.02.2011