„Matka” na festiwalach w USA

Krótkometrażowy, historyczny film fabularny pt. „Matka” na podstawie scenariusza i w reżyserii Piotrka Gołębiowskiego zostanie pokazany na  13. HollyShorts Film Festival  i 2. Monmouth Film Festival w USA.

Premiera „Matki” w USA

14 sierpnia 2017 roku film zostanie pokazany podczas 13. HollyShorts Film Festival. Kalifornijski festiwal umożliwia umożliwia ubieganie się o nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), w kategorii krótkometrażowy film fabularny. Polski film został wybrany z ponad 4000 projektów zgłoszonych na festiwal. W ośmiu sekcjach konkursowych festiwalu, łącznie pokazanych zostanie 400 krótkich form filmowych (m. in. filmy fabularne, filmy dokumentalne, reklamy, trailery).

Wcześniej, 12 sierpnia 2017 roku, „Matka” zostanie pokazana w USA podczas 2. Monmouth Film Festival, odbywającego się w Red Bank (New Jersey). Film będzie walczył o nagrodę w kategorii najlepszy krótkometrażowy film fabularny.

„Niezmiernie cieszymy się z tego, iż »Matka« będzie miała szansę zaprezentowania się dla amerykańskiej publiczności. Długo czekaliśmy na tą chwilę, ale nie mogliśmy przypuszczać, że uda nam się zakwalifikować na tak świetne festiwale. Już sama możliwość wyświetlania »Matki« w Hollywood jest dla nas ogromnym wyróżnieniem” – mówi Piotrek Gołębiowski, autor scenariusza i reżyser filmu.

Polska premiera filmu

„Matka” swoją polską premierę miała 21 czerwca 2016 roku podczas 35. Koszalińskiego Festiwalu Filmowego „Młodzi i Film”. Międzynarodowa premiera filmu odbyła się 2 czerwca 2016 roku, podczas dziesiątej edycji festiwalu River Film Festival w Padwie (Włochy). Film ma na swoim koncie liczne pokazy konkursowe, zarówno w Polsce jak i za granicą oraz nagrody: Brązowe Grono podczas 45. Lubuskiego Lata Filmowego (2016), Złotego Kopernika podczas VII Festiwal Filmów Edukacyjnych Edukino (2016), wyróżnienie w kategorii film fabularny zdobyte podczas VII Międzynarodowego Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie (2016), pierwszą nagrodę w kategorii film fabularny i dokumenty fabularyzowane podczas 11. Festiwalu Polonijnego Losy Polaków (2016), czy Grand Prix dla najlepszego filmu na 11. Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF (2017). W 2016 roku podczas odbywającego się na Litwie Ramunas Atelier International Independent Film Awards, „Matka” została uznana za najlepszy film. Jakub Kotyński za rolę Czesława Pełki otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora podczas odbywającego się w Szwecji Vasteras Film Festival (2016).

O filmie

Fot. materiały prasowe

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce na przełomie 1943/1944 roku w podwarszawskim Legionowie. Oficerowie niemieccy Spiller (Marek Włodarczyk), Rode (Łukasz Matecki) oraz Klingemann (Jarosław Domin) postanawiają zająć na swoją kwaterę dom zamieszkiwany przez czteroosobową rodzinę Pełków: Otylię (Dorota Kuduk), Czesława (Jakub Kotyński) oraz dwójkę małych dziewczynek Terenię (Zuzanna Nowocień) i Janię (Martyna Fabijańska). Od tej pory życie całej rodziny zawisa na włosku.

Producentem filmu jest firma W Productions. 

Fanpage filmu: www.facebook.com/MATKAmovie.

Autor scenariusza i reżyser

Piotrek Gołębiowski – w 2014 roku był uczestnikiem Studia Prób (reżyseria fabularna) w Wajda School (d. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy). Film „Matka” jest jego debiutem reżyserskim. Obecnie pracuje nad developmentem swojego fabularnego debiutu pełnometrażowego – dramatu prawniczego pt. „Adwokat”. Adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA UW (prawo) oraz WDiNP UW (nauki polityczne). Jest także absolwentem Szkoły Prawa Amerykańskiego organizowanej przez University of Florida – Frederick G. Levin College of Law wraz z UW oraz Podyplomowych Studiów Prawa Rynku Kapitałowego na Uniwersytecie Warszawskim.

Więcej informacji o festiwalach:

HollyShorts Film Festival: www.hollyshorts.com.

Monmouth Film Festival: www.monmouthfilmfestival.org

Na podstawie informacji prasowej

07.08.2017