"Miasto 44" w kinach

19 września na ekrany kin wejdzie współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. 

Miłość w czasach apokalipsy

 

„Miasto 44” to opowieść o młodych, pełnych życia i namiętności warszawiakach. Żyją tak, jakby każdy ich dzień miał się okazać tym ostatnim. Głównych bohaterów filmu poznajemy na krótko przed wybuchem Powstania. 18-letniego Stefana (Józef Pawłowski) do konspiracji wciąga Kama (Anna Próchniak). W krótkim czasie w jego życiu pojawia się Biedronka (Zofia Wichłacz). Obie dziewczyny walczą o względy chłopaka, jednak szybko okaże się, że cała trójka będzie musiała zmierzyć się z bezwzględną powstańczą rzeczywistością. Poza walką o miłość będą musieli walczyć o przetrwanie.

Twórcy filmu

Reżyserem i scenarzystą obrazu jest Jan Komasa. Autorem zdjęć do „Miasta 44” jest Marian Prokop. Scenografię zrealizowali Grzegorz Piątkowski, Marek Warszewski, za kostiumy odpowiedzialna jest Dorota Roqueplo, a kostiumy wojskowe: Magdalena Rutkiewicz-Luterek. Autorem muzyki jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Film zmontował Michał Czarnecki. Producentem filmu jest Akson Studio, a dystrybutorem Kino Świat. Główne role w filmie zagrali: Józef Pawłowski, Anna Próchniak oraz Zofia Wichłacz. W pozostałych rolach możemy zobaczyć m.in. Tomasza Schuchardta i Antoniego Królikowskiego. 

Film ze wsparciem PISF

Film „Miasto 44” był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Efekty specjalne w filmie

Konsultantem do spraw efektów specjalnych był twórca efektów wizualnych m.in. do filmów „Incepcja”, „Casino Royale” czy „Nędznicy” Richard Bain. Do stworzenia efektów specjalnych zaangażowano czeską firmę UPP, która ma na swoim koncie pracę przy takich produkcjach, jak m.in.: „Mission Imposible – Ghost Protocol” czy ostatniej części „Szklanej pułapki”.

63 dni Powstania

Praca nad filmem trwała 8 lat. Zdjęcia do filmu kręcono w Warszawie, Modlinie, Łodzi, Wrocławiu, Walimiu i Świebodzicach. Do stworzenia inscenizacji zniszczonego miasta użyto 5000 ton gruzu. W ciągu wszystkich 63 dni zdjęciowych przez plan przewinęło się 3000 statystów. Budżet wyniósł 24 mln złotych. Specjalny pokaz filmu odbył się 30 lipca na Stadionie Narodowym.

Międzynarodowa premiera „Miasta 44”

Międzynarodowa premiera filmu Jana Komasy odbędzie się w Korei Południowej podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan. Obraz pokazany zostanie w sekcji Flash Forward poświęconej młodym reżyserom spoza Azji.

 

Magdalena Wylężałek

15.09.2014

Galerie zdjęć