Miasto Filmu ponownie w Żyrardowie

10 września rusza Miasto Gwiazd – Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki w Żyrardowie, otwarty i edukacyjny – a w nim Miasto Filmu – osobisty i kameralny przegląd filmowy. W programie imprezy m.in. Kino Afryki, najlepsze filmy łódzkiej Szkoły Filmowej i „Koniec Świata”, czyli jeden z najczęściej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych.
Miasto Filmu to edukacyjny przegląd filmowy odbywający się w ramach Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki Miasto Gwiazd w Żyrardowie. W tym roku kierowane jest głównie do uczniów szkół średnich, a wszystkie pokazy obudowane są lekcjami filmowymi, spotkaniami i warsztatami.

„Jak rozmawiać o kinie, kiedy boimy się odezwać? Czego możemy się nauczyć od ruchomych obrazów? Kim jest bohater filmowy XXI wieku? Czy kino może zmieniać ludzi i świat? (…). Zaczynamy od Afryki, której kino podszyte jest mitami i magią, która opisuje często brutalną rzeczywistość. Afrykańskie kino w Żyrardowie pokazujemy w ramach gościnnej wizyty festiwalu Afrykamera, który z całej jaskrawości i różnorodności afrykańskiego kina wybiera co roku najlepsze propozycje dla polskich widzów” – piszą organizatorzy wydarzenia.

Polskie filmy w Żyrardowie

13 września to dla Miasta Filmu dzień kina dokumentu. W programie znajdą się dwie produkcje: „Koniec świata” Moniki Pawluczuk oraz „Nauka chodzenia” Marcina Kopcia.

14 września organizatorzy zaprezentują dwa filmy fabularne: „Matka” Piotra Gołębiowskiego i „Matka Ziemia” Piotra Złotorowicza. Na zakończenie przeglądu pokazane zostaną najlepsze krótkie filmy Szkoły Filmowej w Łodzi w kameralnej prezentacji pt. „Łodzią po Żyrardowie”. W zestawieniu znajdą się m.in. „Nauka” Emi Buchwald, „Płoty” Natalii Krawczuk oraz „Dokument” Marcina Podolca.

W Żyrardowe będzie można także zobaczyć najbardziej wywrotowe teledyski podczas vimeo party w ramach „Teledyski, o których nie miałeś pojęcia, bo jesteś miły i dobrze uczesany”, przyjrzeć się od kuchni warsztatowi radiowca i narysować swój własny film.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Miasta Filmów jest bezpłatny.

12-15 września, kino w Centrum Kultury w Żyrardowie.  Pokazy zaczynają się codziennie o 11:00.

Więcej informacji na stronie: www.miastogwiazd.pl.

02.09.2016