M. Oleszczyk dyrektorem artystycznym

8 stycznia 2014 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski powołał Michała Oleszczyka na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni na trzyletnią kadencję (2014-2016).

 

Komitet Organizacyjny, reprezentujący współorganizatorów Festiwalu (MKiDN, TVP S.A., PISF, Miasto Gdynia, SFP, Województwo Pomorskie, HBO), spotkał się z kandydatami na stanowisko dyrektora artystycznego w grudniu 2013 i jednogłośnie rekomendował Michała Oleszczyka na to stanowisko Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

39. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 15-20 września 2014.

 

Sylwetka Michała Oleszczyka

 

Michał Oleszczyk (ur. 1982) – doktor filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krytyk filmowy i tłumacz, jego recenzje pojawiają się od 2003 roku w czasopismach takich jak „Kino”, „Tygodnik Powszechny”, „Przekrój”, „Dwutygodnik”, „Fandor” i „RogerEbert.com”. Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka i stypendysta miesięcznika „Polityka”. W latach 2011-2013 programer i rzecznik festiwalu Off Plus Camera, którym zarządzał jako dyrektor artystyczny przy pierwszej edycji w 2008 roku. Autor książki „Gorycz wygnania: Kino Terence’a Daviesa” i współautor (wraz z Kubą Mikurdą) wywiadu-rzeki z Guyem Maddinem pt. „Kino wykolejone”. Prowadzi bloga „Ostatni fotel po prawej stronie”, który został wybrany Blogiem Roku w kategorii „Kultura” w konkursie Onetu w 2010 roku. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa” w 2012 roku. Działacz organizacji Polish Filmmakers NYC, promującej polskie kino w Nowym Jorku.

10.01.2014