Michał Sobociński na liście Variety

Michał Sobociński – autor zdjęć do takich współfinansowanych przez PISF filmów jak m.in. „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Konwój”, „Warsaw by Night” znalazł się na liście „Variety’s 2017 Artisans Impact Report”, wśród 69 najciekawszych i obiecujących profesjonalistów branży filmowej.

Polak wśród najlepszych

Polski operator znalazł się wśród 69 autorów zdjęć, scenografów i kostiumografów, kompozytorów, dźwiękowców i montażystów z całego świata. Obok Polaka na liście są m.in. James Laxton – autor zdjęć do oscarowego „Moonlight”, Ane Crabtree – autorka kostiumów do seriali „Westworld” i „Opowieść podręcznej”, kompozytor muzyki do „Wonder Woman i „Przełęczy ocalonych” Rupert Gregson-Williams czy montażysta serialu „Breaking Bad” Skip Macdonald.

Michał Sobociński jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracę jako operator kamery rozpoczął w 2007 r. – jego etiuda fabularna „Ojciec” została nagrodzona m.in. „Brązową Kijanką” w Konkursie Etiud Studenckich podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Od tamtej pory pracował przy ponad 30 projektach fabularnych, serialach i filmach dokumentalnych w Polsce i za granicą, pracując m.in. na planie filmów „Konwój”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Bogowie”, „Miasto 44”, „Carte Blanche”, „Wołyń”, seriali: „Wataha”, „Belle Epoque” i „Bez tajemnic”.

Pochodzi z rodziny wybitnych operatorów – jest wnukiem Witolda Sobocińskiego, synem Piotra Sobocińskiego i bratem Piotra Sobocińskiego jr. Jak napisał magazyn Variety „robienie zdjęć i praca na planie są częścią jego DNA”.

Więcej informacji: www.variety.com.

31.08.2017