Michał Urbaniak nagrodzony w Tallinie

Michał Urbaniak Artur Żmijewski w filmie Mój rower
Michał Urbaniak i Artur Żmijewski w filmie „Mój rower”

 

Michał Urbaniak otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę Włodka we współfinansowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmie „Mój rower” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Black Nights (PÖFF) w Tallinie.


Michał Urbaniak najlepszym aktorem

 

Debiutujący w filmie „Mój rower” jazzman Michał Urbaniak zdobył nagrodę dla najlepszego aktora podczas 16. edycji MFF Black Nights w Tallinie. W tym roku w Konkursie Głównym EurAsia wzięło udział 19 filmów. Grand Prix festiwalu otrzymał obraz „House with a Turret” w reżyserii Evy Neymann.

 

Mój rower


Najnowszy komediodramat Piotra Trzaskalskiego, to nietypowy przewodnik po męskim świecie. Dlaczego niezależnie od wieku, gdy facet kocha, nie potrafi tego wyrazić słowami? Paweł, Włodek i Maciek skazani przez kilka dni na swoje towarzystwo, nie przepuszczą żadnej okazji, żeby uprzykrzyć sobie życie. Czy naprawdę więcej ich dzieli niż łączy? Czy klucz do zrozumienia męskiego punktu widzenia w ogóle istnieje?

 

Film ze wsparciem PISF


Główne role w filmie zagrali Michał Urbaniak (Włodzimierz Starnawski), Artur Żmijewski (Paweł Starnawski, syn Włodzimierza), Krzysztof Chodorowski (Maciek Starnawski, syn Pawła), a towarzyszyli im m. in.: Witold Dębicki, Anna Nehrebecka, Piotr Szczepanik czy Marcin Tyrol. Scenariusz do filmu napisali Piotr Trzaskalski i Wojciech Lepianka. Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski. Producentem filmu jest Federico Film, a koproducentem TVN S.A. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Premiera w Gdyni


Film Piotra Trzaskalskiego miał swoją premierę na 37. Gdynia Film Festival, gdzie wziął udział w Konkursie Głównym. Uhonorowany został nagrodą za najlepszy scenariusz, Nagrodą Organizatorów Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą oraz Złotym Kangurem – nagrodą australijskich dystrybutorów filmowych. Otrzymał również nagrodę dla najlepszego polskiego filmu fabularnego na 24. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce i dwie nagrody na festiwalu „Listapad” w Mińsku. „Mój rower” zakwalifikował się do Konkursu Głównego 20. edycji festiwalu Plus Camerimage.

 

„Mój rower” w polskich i brytyjskich i irlandzkich kinach


Do polskich kin film wszedł 16 listopada 2012. Jego polskim dystrybutorem jest ITI Cinema. 30 listopada „Mój rower” pojawi się w wybranych kinach należących do sieci Cineworld w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Paulina Bez

28.11.2012

Galerie zdjęć