"Między słowami, między kadrami" - warsztaty w Iluzjonie

Warsztaty „Między słowami, między kadrami” odbędą się 24 czerwca o godzinie 10.00 w siedzibie Filmoteki Narodowej (ul. Puławska 61).

Warsztaty będą poświęcone wieloaspektowej analizie języka filmowego. Na przykładzie kilku krótkich metraży (fabuła, animacja, dokument) uczestnicy wydarzenia będą zastanawiać się nad tym, jak rozszyfrowywać i interpretować przekazy audiowizualne, by nie stracić z oczu tego, co najważniejsze: pulsującej, bogatej i trudnej do uchwycenia formy filmowej.

Jak rozmawiać o obrazach i dźwiękach, by nie popaść w literackie klisze i uchwycić wyjątkowość poszczególnych filmów? Jak przełożyć na słowa wrażenia i emocje towarzyszące nam podczas seansu? Czy powinno mieć dla nas znaczenie to, „co autor miał na myśli”? Dlaczego warto znać historię kina? Co znajduje się między kadrami, czyli jaka jest rola montażu w budowaniu filmowego świata? Po czym poznać dobrą reżyserię? Czy filmy warto oglądać kilka razy? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy warsztatów, wypełnionych wspólnymi rozmowami o obejrzanych filmach i pobudzającymi wyobraźnię ćwiczeniami.

Prowadzenie – Sebastian Smoliński – tegoroczny zwycięzca prestiżowego konkursu imienia Krzysztofa Mętraka, krytyk filmowy i operowy. Regularnie publikuje m.in. w: „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym” i „Dwutygodniku”. Związany z Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz Terra Italiana – Festiwalem Kina Włoskiego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina: hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” oraz „Kina afroamerykańskiego”. Stypendysta Polonia Foundation of Ohio. Na co dzień pracuje w Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Zapisy do 22 czerwca

Warsztaty – wstęp wolny (czas trwania – 4h) Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem mailowym – jradziszewska@fn.org.pl. Zapisy są przyjmowane do 22 czerwca. Uczestnicy otrzymają potwierdzenie o swoim udziale w zajęciach do dnia 23 czerwca. Pierwszeństwo w zapisach na warsztaty mają właściciele klubowych karnetów „MKF – Młodzi Gniewni”.

„Młodzi gniewni”

Młodzieżowy Klub  Filmowy  „Młodzi gniewni” działa w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej od marca 2014 roku jako cykl spotkań organizowanych z myślą o młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Program „Młodych gniewnych”, obejmujący głównie współczesne produkcje prezentowane na cenionych festiwalach, jest dobierany, mając na uwadze zarówno niebanalne rozwiązania formalne prezentowanych filmów, jak i poruszaną w nich problematykę. W 2017 roku cykl prowadzi publicystka popkulturowa Kaja Klimek, pisząca m.in. na łamach dwutygodnik.com, filmweb.pl, autorka YouTube’owego vloga „Hashtag Warsztat”.

Informacja prasowa 

20.06.2017