Międzynarodowa dystrybucja „Zimnej wojny”

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej polsko-brytyjsko-francuska koprodukcja 21 grudnia wejdzie na ekrany kin w USA. Dystrybucją polskiego kandydata do Oscarów zajmie się Amazon Studios.

„Zimna wojna” w kinach na całym świecie

Nagrodzony w Cannes film Pawła Pawlikowskiego największe triumfy święci we Francji, gdzie za jego dystrybucję odpowiada firma Diaphana. Film miał swoją kinową premierę 24 października, jak dotąd zgromadził przed ekranem ponad 330 tysięcy osób i zarobił ponad 1 700 000$.

„Zimną wojnę” mieli już okazję obejrzeć widzowie m.in. w:

 • Wielkiej Brytanii (dystr. Curzon Artificial Eye, premiera 31.08.2018),
 • Hiszpanii (dystr. Caramel Films, premiera 5.10.2018),
 • Argentynie (dystr. CDI Films, premiera 1.11.2018),
 • Belgii (dystr. Cinéart, premiera 31.10.2018),
 • Grecji (dystr. StraDa Films, premiera 25.10.2018),
 • Finlandii (dystr. Finnkino, premiera 26.10.2018),
 • Islandii (dystr. Bio Paradis, premiera 2.11.2018),
 • Norwegii (dystr. Norsk film distribution, premiera 26.10.2018),
 • Portugalii (dystr. Midas Filmes, premiera 20.09.2018),
 • Czechach (dystr. Aerofilms, premiera 12.07.2018),
 • Słowacji (dystr. Association des ciné-clubs slovaques, premiera 4.10.2018),
 • Słowenii (dystr. Fivia, premiera 4.10.2018),
 • Szwajcarii (dystr. Filmcoopi, premiera 3.10.2018/29.11.2018),
 • Rosji (dystr. Central Partnership, premiera 16.11.2018).

20 grudnia film wejdzie do kin w Brazylii (dystr. California Filmes) a 26 grudnia w Australii (dystr. Palace Films). W Stanach Zjednoczonych i w Turcji film zagości na ekranach 21 grudnia. Amerykańskim dystrybutorem filmu jest Amazon Studios. „Zimna wojna” jest polskim kandydatem do Oscara®.

Prawa do filmu zakupiły też Chiny, Japonia, Korea Południowa, Emiraty Arabskie, Meksyk, Izrael. W sumie prawa zostały sprzedane aż na 60 terytoriów.

Europejska Nagroda Filmowa dla Jarosława Kamińskiego

Jury Europejskiej Nagrody Filmowej ogłosiło pierwszych laureatów Europejskiej Nagrody Filmowej. Statuetkę dla najlepszego montażysty otrzymał Jarosław Kamiński za „Zimną wojnę”.

„Cięcia w «Zimnej wojnie» są znaczące i emocjonalne, prawie jak w poezji” – uzasadnia Jury. „Ten poetycki sposób montażu podkreśla zmysłowość historii. Montażysta subtelnie prowadzi bohaterów przez czas, uwypuklając ich izolację od siebie w przestrzeni, fragmentaryczność ich relacji i niemożność bycia razem”.

Film ma szansę zdobyć jeszcze pięć nagród: za najlepszy film, dla najlepszej aktorki (Joanna Kulig), najlepszego aktora (Tomasz Kot), najlepszego reżysera i najlepszego scenarzysty (Paweł Pawlikowski).

Nagrody w powyższych kategoriach zostaną  ogłoszone 15 grudnia w Sewilli.

Szansa na Złote Globy i BIFA

„Zimna wojna” znalazła się też na liście 80 filmów z całego świata, które rywalizują o nominację do Złotych Globów w kategorii najlepszy film zagraniczny. O nagrodę przyznawaną przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej walczył  w 2015  roku poprzedni film Pawlikowskiego, „Ida”. Nominacje zostaną ogłoszone 6 grudnia.

Koprodukcja współfinansowana przez PISF została również nominowana do British Independent Film Awards w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Niezależny. Nagrody te są przyznawane niezależnym produkcjom w Wielkiej Brytanii. Konkurentami „Zimnej wojny” w tej kategorii są: „Kafarnaum” (reż. Nadine Labaki, USA, Liban), „The Rider” (reż. Chloé Zhao, USA), „Roma” (reż. Alfonso Cuarón, Meksyk, USA) i „Shoplifters” (reż. Hirokazu Koreeda, Japonia).

Międzynarodowa koprodukcja

„Zimna wojna” to historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w ,,Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

„Zimna wojna” jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, francuskim producentem MK Productions, a brytyjskim – Apocalypso Pictures. Film dofinansował między innymi Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem jest Kino Świat. W Polsce „Zimną wojnę” zobaczyło w kinach już blisko 900 tysięcy widzów (dane do 18.11). Film dostępny jest na DVD, Blu-ray i w serwisach VoD.


21.11.2018