Międzynarodowa koprodukcja „Szron” na 70. MFF w Cannes

Mniejszościowa koprodukcja współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Szron” („Frost”) w reżyserii Sharunasa Bartasa zakwalifikowała się do sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight) 70. Festiwalu Filmowego w Cannes. Wcześniej do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikował się film Grzegorza Mołdy „Koniec widzenia”.

„Szron”

Rokas i Inga, dwoje młodych Litwinów (w tych rolach debiutujący młodzi aktorzy Mantas Janciauskas i Lyja Maknaviciute), zgłaszają się jako wolontariusze do poprowadzenia ciężarówki z pomocą humanitarną na Ukrainę. Pozostawieni sami sobie w wyniku nieoczekiwanej zmiany planów ruszają przez zasypane śniegiem rozległe tereny Donbasu w poszukiwaniu pomocy i schronienia, a ich ścieżki przecinają się ze szlakami ludzi, których życie naznaczyła wojna. Ignorując niebezpieczeństwo, zbliżając się do linii frontu, stają się sobie coraz bliżsi. Zaczynają też rozumieć, czym jest życie w czasach wojny… 

Twórcy

Film jest francusko-litewsko-ukraińsko-polską koprodukcją. Polskimi koproducentkami filmu litewskiego reżysera są Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska z firmy Donten & Lacroix Films. Ze strony francuskiej film koprodukują KinoElektron i Reborn Production, litewskiej Studija Kinema, a ukraińskimi koproducentami są Insight Media/Tato Film. Reżyserem filmu jest Sharunas Bartas, który wspólnie z Anną Cohen-Yanay jest również autorem scenariusza. W filmie oprócz litewskich aktorów zagrali również Andrzej Chyra i francuska aktorka Vanessa Paradis.

Kolejny film litewskiego reżysera w Cannes

„Szron” jest 9 filmem w karierze litewskiego reżysera i 5 prezentowanym na Festiwalu Filmowym w Cannes. Poprzedni film „Peace to Us in Our Dreams” był pokazywany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs w 2015 roku.

W tym roku w sekcji Quinzaine des Réalisateurs zostanie pokazanych 19 pełnometrażowych filmów i 10 krótkich metraży (wybranym spośród 1700 nadesłanych w tym roku filmów z całego świata).

Polskie akcenty w sekcji Quinzaine des Réalisateurs

Dotychczas w sekcji Quinzaine des Réalisateurs zaprezentowano m.in.: „Intruza” Magnusa von Horna, „Pod ochroną” Diego Lermana ze zdjęciami Wojciecha Staronia, „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego, „Code Blue” Urszuli Antoniak, krótkie metraże „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza i „Fragmenty” w reżyserii Agnieszki Woszczyńskiej oraz „Kongres” Ariego Folmana.

PISF wspiera koprodukcje międzynarodowe

„Szron” otrzymał dofinansowanie PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach sesji 3/2016 nowego priorytetu będącego wsparciem dla międzynarodowych koprodukcji mniejszościowych. Więcej informacji o projektach międzynarodowych koprodukcji mniejszościowych dofinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej można znaleźć na stronach:

20.04.2017