Międzynarodowa premiera "80 milionów" w Moskwie

Twórcy filmu
Twórcy filmu „80 milionów” podczas MFF w Moskwie

 

24 czerwca, podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, w Centrum Festiwalowym „Oktyabr” odbyła się międzynarodowa premiera filmu „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka. Film jest prezentowany w konkursie głównym moskiewskiego festiwalu.

Polski film w konkursie głównym

– Cieszę się, że „80 milionów” trafi do Moskwy, bo historia przemian w Polsce, lat 80., „Solidarności”, jest w Rosji wciąż postrzegana z zakłamanej perspektywy – mówił Waldemar Krzystek po ogłoszeniu informacji, iż polski film znalazł się w konkursie głównym festiwalu w Moskwie. – Dla nas ważne jest też to, żeby Rosjanie poza samym tematem zobaczyli w „80 milionach” coś więcej – świetnie zrobiony film – dodawał przed moskiewskimi pokazami producent filmu Marcin Kurek. Warto wspomnieć, że „80 milionów” to już drugi obraz Waldemara Krzystka, który zakwalifikował się do konkursu głównego w Moskwie. W 2009 roku na festiwalu została pokazana „Mała Moskwa”, która zdobyła wówczas nagrodę publiczności.

„80 milionów” wrocławskiej „Solidarności”

Współfinansowany przez PISF film „80 milionów” opowiada prawdziwą historię rozgrywającą się 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Za sprawą ówczesnego przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności, Władysława Frasyniuka, trójka młodych działaczy wypłaciła z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy. Władza uznała, ze był to „skok na bank” i podjęła gorączkowe działania, aby pieniądze odzyskać. Cudem uratowana gotówka po wprowadzeniu stanu wojennego pomogła w budowie wrocławskiego podziemia. Producentem filmu jest Media Brigade. Scenariusz został napisany wspólnie przez Waldemara Krzystka i Krzysztofa Kopkę. Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski.

Polscy twórcy gorąco przyjęci w Moskwie

Moskiewskie pokazy filmu cieszą się dużym zainteresowaniem prasy rosyjskiej oraz publiczności festiwalowej. Wielu widzów po pierwszych prezentacjach filmu gratulowało twórcom, dopytując się o szczegóły historyczne i kulisy powstania filmu. Ekipę filmu reprezentowali w Moskwie: reżyser Waldemar Krzystek, producenci Marcin Kurek i Sylwester Banaszkiewicz oraz aktorzy: Piotr Głowacki, Krzysztof Czeczot i Wojciech Solarz.

Spotkanie polskich filmowców z rosyjskimi ekspertami filmowymi

Po premierze filmu w Cafe Pushkin odbyło się spotkanie z twórcami, w którym wziął udział również Ambasador Polski w Moskwie, Wojciech Zajączkowski. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektor Instytutu Polskiego Marek Radziwon, ekspert Instytutu Polskiego ds. kina Denis Viren oraz Maria Łętowska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Gośćmi zagranicznymi spotkania byli krytyk filmowy i dyrektor programowy festiwalu, Kirill Razlogov oraz programerka odpowiedzialna m.in. za Europę Wschodnią, Naylya Golman.

MFF w Moskwie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Od poprzedniej edycji jego dyrektorem jest rosyjski reżyser i aktor, Nikita Michałkow. W tym roku w składzie międzynarodowego jury, które oceni filmy w Konkursie Głównym, znaleźli się: Hector Babenco, Siergiej Loban, Jean-Marc Barr, Adriana Chiesa di Palma i Javor Gardev. 

 

Więcej o festiwalu na stronie: www.moscowfilmfestival.ru.

 

Maria Łętowska, Moskwa

25.06.2012

Galerie zdjęć