Polskie filmy w Tallinie

Współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pełnometrażowe debiuty reżyserskie „Supernova” i „Ukryta gra” zostaną pokazane w konkursach na 23. Festiwalu „Black Nights” w Tallinie. Polskie kino obecne jest też w pozostałych sekcjach. 

Międzynarodowa premiera filmu „Ukryta gra” w Konkursie Głównym

Pokaz filmu w Tallinie będzie jego międzynarodową premierą. Obraz był pokazywany na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury oraz nagrodę za montaż. W polskich kinach od 8 listopada (dystrybucja Next Film). 

„Ukryta gra”

W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką do szpiegowskiej gry, w której stawką jest uratowanie ludzkości przed zagładą nuklearną.

Twórcy

Reżyserem filmu jest Łukasz Kośmicki, który jest także współscenarzystą razem z Marcelem Sawickim. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman. Producentem filmu jest Watchout Studio. 

W rolach głównych występują: Bill Pullman, Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek, James Bloor, Aleksiej Sieriebriakow, Corey Johnson, Nicholas Farrell, Jewgienij Sidichin.

Międzynarodowa premiera filmu „Supernova” w Konkursie Debiutów Fabularnych

Pokaz filmu, który będzie jego międzynarodową premierą zapowiedziany jest na 25 listopada. We wrześniu polska publiczność mogła obejrzeć film na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, skąd Bartosz Kruhlik wrócił z nagrodą za najlepszy debiut reżyserski. Do polskich kin „Supernova” wejdzie 22 listopada, dzięki Film Forum Poland.

„Supernova”

Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać zbliżające się wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

Twórcy

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Bartosz Kruhlik. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, koproducentem Canal+.

W rolach głównych występują Marek Braun, Marcin Hycnar, Marcin Zarzeczny, Agnieszka Skibicka i Anna Mrozowska.

„Boże Ciało” i „Wszystko dla mojej matki” w programie Just Film

W programie Just Film, w którym prezentowane są najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży publiczności zobaczy „Boże Ciało” Jana Komasy i „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej.

Polskie krótkie metraże

W programie filmów krótkim pokazane zostaną m.in. tytuły: „Ovule” Natalii Durszewicz, „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, „Deszcz” Piotra Milczarka, „Metro” Natalii Krawczuk, „Sztangista” Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka, „Pokrowce” Karoliny Borgiasz, „an Eye for an Eye” Julii Płoch, „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej, „Acid Rain” Tomasza Popakula i „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz.

Nagrody dla „Wilkołaka”

Dla przypomnienia w zeszłym roku nagrody na tym festiwalu zdobył współfinansowany przez PISF „Wilkołak” Adriana Panka, który w tym roku ubiega się o nominację do Europejskich Nagród Filmowych. Więcej o nagrodach dla filmu Adriana Panka pisaliśmy tutaj.

Strona festiwalu.


21.10.2019