Międzynarodowe sukcesy Filmówki

Trwa dobra passa festiwalowa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na międzynarodowe imprezy trafia miesięcznie kilka filmów z Łódzkiej Szkoły Filmowej. W zeszłym roku obrazy te zostały zaproszone na niemal 200 festiwali. Na przełomie lata i jesieni tego roku produkcje Filmówki znów znajdują się w selekcjach ważnych światowych imprez filmowych, nie tylko studenckich.

 

Etiuda „Dom śmierci” w reż. Mateja Bobrika została zakwalifikowana do cenionej w środowisku sekcji studenckiej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian.

 

Nagrodzone już między innymi w Gdyni, Krakowie i Petersburgu „Echo” Magnusa von Horna otrzymało niedawno Nagrodę Jury na Festiwalu Filmów Krótkich Alpinale w Austrii. Jest też pokazywany na trwającym właśnie festiwalu Silhouette w Paryżu, odwiedzi też międzynarodowym festiwalu w Hamptons w USA, festiwal Crossing w Pekinie, festiwalu w Texasie i Cinessonne we Francji.

 

Film „Patrz na mnie” Piotr Sułkowskiego pokazywany będzie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkich Belo Horizonte w Brazylii. Na tej samej imprezie, ale już poza konkursem, zaprezentują się inne produkcje Filmówki: „38,5” Grzegorza Dębowskiego oraz „Smolarze” Piotra Złotorowicza, film pokazywany również na prestiżowym 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku.

 

Znane już „Urodziny” Jenifer Malmqvist i paradokument „MC. Człowiek z winylu”, Bartka Warwasa pokazał też na przełomie czerwca i lipca Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Taipei na Tajwanie. Etiuda Igora Chojny „Przez szybę” prezentowana była natomiast w konkursie krótkometrażowym Festiwalu w Locarno.

01.09.2010