Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci

W dniach 15-20 czerwca 2013 w kilku miastach Małopolski odbędzie się 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci

do 2012 roku funkcjonujący pod nazwą Festiwal Filmów Dziecięcych Galicja, to wydarzenie, które ma na celu promocję sztuki filmowej wśród dzieci i młodzieży oraz stworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i twórczego spędzania czasu.

 

W ramach festiwalu odbywają się liczne projekcje filmowe o charakterze prorodzinnym i edukacyjnym, spotkania z aktorami, bal filmowy, zabawy filmowe oraz multidyscyplinarne warsztaty. Festiwalowi towarzyszy też konkurs filmów promujących wartości rodzinne. Produkcje z całego świata ocenia jury profesjonalne oraz jury dziecięce, a najlepszy film długometrażowy zostaje uhonorowany nagrodą główną w wysokości 2000 euro oraz statuetką Zielonej Żabki.

Szósta edycja festiwalu

W tym roku festiwal odbędzie się w Krakowie, Tarnowie, Oświęcimiu, Tuchowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Brzeszczach i Rzeszowie. Do konkursu głównego zakwalifikowane zostały 23 filmy – 7 pełnych metraży i 16 krótkich filmów z jedenastu krajów Europy.

 

W konkursie filmów pełnometrażowych znalazł się film Wiktora Skrzyneckiego „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa”. W konkursie filmów krótkometrażowych wystartuje kilka polskich produkcji lub koproduckji:  „Mami Fatale: Pod Fatalną Banderą” w reżyserii Marcina Wasilewskiego, „O poduszeczce” Elizawiety Skvorcovej i Joanny Polak, „Rybak na dnie morza” Leszka Gałysza, „Tancerka” Anny Olech oraz „Zajączek Parauszek: Klucz” Jacka Łechtańskiego i Krzysztofa Brzozowskiego.

 

W jury zasiądą Jacek Szymczak, Agnieszka Karp-Szymańska, Piotr Adamczyk, Marta Pajek, Karolina Lutczyn-Friedek oraz Pełnomocnik Dyrektor PISF do spraw Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Anna Sienkiewicz-Rogowska.

Warsztaty dla najmłodszych

W tym roku organizatorzy przygotowali dla najmłodszych ciekawą ofertę warsztatów filmowych, na których będzie można dowiedzieć się, jak działa greenbox, jak powstaje animacja poklatkowa albo stanąć za kamerą i wcielić się w rolę reżysera, operatora lub aktora.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie: www.ffdd.pl.

 

Kalina Cybulska

07.06.2013