Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent

Od 14 do 19 czerwca w Katowicach odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent. Na program składać się będzie ok. 100 unikalnych, często premierowych projekcji filmowych.

 

Festiwal ma na celu prezentację polskiej publiczności filmów nieobecnych w regularnej dystrybucji kinowej. Obecną w nazwie festiwalu niezależność organizatorzy imprezy rozumieją przede wszystkim w wymiarze artystycznym i ten właśnie aspekt filmów zamierzają zaprezentować na festiwalu.

 

Projekt został wpisany jako jeden z najważniejszych projektów związanych ze staraniami Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.

 

Trzon festiwalu stanowiły będą:

 • Konkurs Międzynarodowy – debiut lub drugi film z lat 2010/2011. Sześć, premierowo pokazywanych w Polsce filmów będzie walczyć o Śląską Nagrodę Filmową. Udział w konkursie potwierdziły już filmy nagradzane na festiwalach w Rotterdamie i Berlinie.
 • BigCin – zwieńczeniem Festiwalu będzie BigCin, czyli symultaniczna projekcja nagrodzonego filmu w różnych miastach w Polsce. Projekt wykorzystywał będzie możliwości technologiczne związane z postępującą cyfryzacją kin i szybkim przesyłem danych za pośrednictwem łącza internetowego. Celem jest stworzenie sieci umożliwiającej wspólne przeżywanie dzieła filmowego i późniejszy dialog o nim.

   

  Projekt BigCin odbywać się będzie m.in. w poniższych kinach:

  • Kino Mikro – Kraków
  • Kino Sokół – Krosno
  • Kino Apollo – Poznań
  • Kino Zamek – Szczecin.
 •  

 • Konkurs kina amatorskiego kilOFF – Festiwal Filmów Niezależnych kilOFF którego szósta edycja odbyła się w kwietniu 2010 roku już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny regionu. Teraz, będąc jedną z sekcji dużego, międzynarodowego festiwalu filmowego, daje szanse młodym filmowcom na zaprezentowanie swego dorobku przed wymagającą publicznością oraz poznania wielu ciekawych ludzi z branży filmowej.

W jury MFF Ars Independent zasiadać będzie m.in. Nan Goldin i Lech Majewski.

 

W ramach Festiwalu odbędą się retrospektywy Lecha Majewskiego i Jafara Panahiego.

 • Middle East Spectrum – sekcja poświęcona prezentacji najnowszego kina Bliskiego Wschodu. W dobie rewolucji odbywających się w krajach tego regionu organizatorzy zaprezentują publiczności niezależne filmy, które pozwalają lepiej zrozumieć przyczyny tego niezwykle ważnego zjawiska.
 • Panorama kina światowego – obrazy uznanych autorów i debiutantów, które prezentują szerokie spektrum kina światowego.
 • Transgresje, awangarda – sekcje prezentujące filmy oryginalne formalnie, wyznaczające nowe horyzonty filmowego języka. Tutaj m.in. projekcje filmów małżeństwa Themersonów.
 • Prezentacje etiud studenckich z Polski i zagranicy.

Konferencja „Nowe modele dystrybucji kina niezależnego” -dyskusja o możliwościach alternatywnej dystrybucji niezależnego i ambitnego kina zarówno w skali lokalnej (regionu) jak i skali europejskiej. Na konferencję organizatorzy zapraszają przedstawicieli firm dystrybucyjnych, twórców i reprezentantów międzynarodowej federacji dyskusyjnych klubów filmowych (International Federation of Film Societies).

 

Wśród imprez towarzyszących Ars Independent znajdą się m.in. wystawy (przy współpracy z organizowanym przez Katowice 2016 Biuro ESK festiwalem sztuki wideo – Video Re:view), wykłady mistrzowskie (m.in. Lech Majewski), koncerty, pokazy plenerowe oraz filmowe panele dyskusyjne.

 

Więcej o MFF Ars Independent: www.arsindependent.pl.

 

Informacja prasowa

16.05.2011