Międzynarodowy Festiwal Filmowy RegioFun

27 maja w Katowicach odbyła się konferencja prasowa MFF RegioFun, jednego z trzech festiwali w Europie promujących i pokazujących filmy powstające w ramach narodowych lub międzynarodowych koprodukcji.

 

– Z jednej strony chcemy pokazywać świetne kino, które nie miałoby szans powstać bez nowoczesnego myślenia o produkcji filmowej, bez wsparcia kilku podmiotów, bez pomocy regionów, w których były kręcone. Z drugiej – chcemy stworzyć miejsce spotkania profesjonalistów (producentów, kierowników produkcji, studentów i ludzi zawodowo związanych z kinem) z przedstawicielami regionalnych funduszy. Platformę dyskusji i wymiany doświadczeń. Sukces zeszłorocznych „spotkań branżowych” zachęcił nas do poszerzenia tej części festiwalu o warsztaty skierowane do studentów i absolwentów szkół filmowych – mówiła podczas spotkania dyrektor artystyczny imprezy Anita Skwara.

 

Tegoroczna edycja festiwalu będzie poświęcona przede wszystkim miastu i sposobowi, w jaki lokalne władze mogą współpracować z filmowcami. Najlepszym przykładem takiej kooperacji był film „Vicky Cristina Barcelona” w reżyserii Woody’ego Allena, który zostanie zaprezentowany w wybranych miastach w ramach imprez poprzedzających RegioFun. Spotkania branżowe zostaną poświęcone fenomenowi city placementu, a w sekcji „Film w mieście / miasto w filmie” pokazywane będą najciekawsze filmy wykorzystujące go w praktyce.

 

Międzynarodowy Festiwal FilmowyRegioFun skierowany jest do widzów ciekawych współczesnego kina oraz do profesjonalistów i studentów szkół filmowych, którzy szukają finansowego wsparcia dla swoich projektów. Organizatorzy chcą, aby festiwal stał się miejscem spotkania ludzi, którzy myślą o kinie w nowoczesny sposób. Dlatego zapraszają do Katowic obrazy, które powstały dzięki współpracy producentów z regionalnymi funduszami filmowymi. Pokazom filmowym towarzyszyć będą konferencje, spotkania i warsztaty.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się między 19 a 23 października, czyli o miesiąc wcześniej niż w ubiegłym roku. Zmiana daty podyktowana jest przesunięciem terminów innych festiwali.

 

Tak jak w ubiegłym roku w festiwalowym konkursie znajdą się najciekawsze koprodukcje z Europy i świata, wsparte przez regionalne fundusze filmowe, miasta lub regiony. Filmy oceniane będą przez międzynarodowe jury w dwóch kategoriach: najlepszy film pełnometrażowy (powyżej 60 min.) oraz średnio i krótkometrażowy (do 60 min.). Swojego faworyta wskaże także publiczność. W tym roku łączna pula nagród wyniesie 25 tys. Euro, co stanowi jedną z najwyższych nagród festiwalowych w Polsce. Jednocześnie RegioFun jest jednym z niewielu festiwali na świecie, który nagradza producenta filmu, doceniając jego pracę przy planowaniu i realizacji budżetu.

 

Termin zgłaszania filmów upływa 9 września.

Istotną częścią festiwalu będzie prezentacja dorobku funduszu CRRAV- Regionu Nord-Pas de Calais, jednego z najstarszych, najprężniejszych i najważniejszych funduszy regionalnych w Europie. CRRAV – le Centre Régional de Ressources Audiovisuelles – został utworzony dwadzieścia lata temu i jest niezależną instytucją wspierającą edukację, produkcję i dystrybucję filmową w północnej części Francji. Znakomitym pretekstem do prezentacji francuskiego funduszu jest premiera film „Kret” Rafaela Lewandowskiego, który jest efektem współpracy CRRAV i Śląskiego Funduszu Filmowego.

Festiwalowi towarzyszyć będzie również cykl warsztatów i wykładów „Młody producent”, przeznaczonych dla młodych ludzi, którzy swoją przyszłość wiążą z pracą w pionie produkcyjnym. Podczas zajęć studenci będą mogli spotkać swoich rówieśników – producentów, kierowników produkcji, location managerów itp. – którzy mają za sobą niedawny start w zawodzie. Warsztaty będą miały charakter praktyczny i pozwolą studentom skonfrontować wiedzę wyniesioną ze szkoły z produkcyjną codziennością. Celem warsztatów jest pokazanie, na czym polega rola producenta w toku przygotowania produkcji, jak i wskazanie drogi do pracy przy pierwszym, realizowanym poza systemem szkolnym, projektem. Akredytacja „Młodego producenta” będzie uprawniała do udziału we wszystkich projekcjach, imprezach festiwalowych i branżowych.

 

Więcej o II MFF RegioFun: www.regiofun.eu.

 

Informacja prasowa

31.05.2011