Międzynarodowy konkurs kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest™

Do 10 lipca trwa nabór zgłoszeń na międzynarodowy konkurs kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest™.

Spontaniczność i warsztat. Technika i improwizacja. Program muzyczny Transatlantyku łączy dwa artystyczne żywioły: precyzję i fantazję. Jak co roku, także podczas 9. edycji festiwalu odbędzie się konkurs, podczas którego młodzi kompozytorzy sprawdzą swoje siły, wyobraźnię i umiejętności w działaniu na styku filmu i muzyki: Transatlantyk Instant Composition Contest™.

Transatlantyk Instant Composition Contest™

To jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymagający od uczestników nie tylko spontanicznego zaprezentowania muzycznej interpretacji formy wizualnej, zderzenia swojej twórczości z obrazem i reakcją widzów, ale także niezwykłej wyobraźni muzycznej oraz opanowania i biegłości technicznej.

Konkurs składa się z dwóch części. W ramach pierwszego etapu, do którego przystąpić może każda zgłoszona osoba, uczestnicy oglądają wybrany dla nich krótki materiał filmowy, po czym na oczach jury i publiczności tworzą spójną z nim kompozycję. Formy wizualne, do których układają muzykę, poznają dopiero podczas przesłuchań. Do drugiego etapu konkursu przechodzi 10 wybranych przez jury pianistów. W finale, podobnie jak w pierwszym etapie, wykonują oni improwizowany i połączony z obrazem utwór fortepianowy.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu przyjmowane są za pomocą formularza online do 10 lipca 2019 r.

Jan A.P. Kaczmarek o konkursie

„Instant Composition Contest™ poszukuje artystów, którzy w spontaniczny i precyzyjny sposób łączą dwa elementy stojące za każdym utworem muzycznym: wolność twórczą i kunsztowne wykonanie. Improwizacja to sztuka o ogromnej tradycji, za którą jednak zawsze kryje się inicjujący całość impuls. Odruch, spazm, reakcja. W przypadku ICC chodzi o interakcję z obrazem filmowym. Natomiast podejmowanie artystycznego ryzyka to tylko jedna strona medalu. Zawsze towarzyszyć mu powinna finezja i opanowanie, chłodna analiza pulsującej emocji. Doskonała mieszanka obu tych żywiołów potrafi zahipnotyzować słuchaczy. Pobudzić ich wszystkie zmysły” – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca Transatlantyku.

Laureatów zeszłorocznego konkursu ICC wyłoniło jury w składzie: Mark Ethan (amerykański aktor), Jan. A.P. Kaczmarek (laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk, pomysłodawca konkursu), Łukasz L.U.C. Rostkowski (polski raper, beatbokser i producent muzyczny), Maria Sadowska (reżyserka, kompozytorka i piosenkarka) oraz Diane Warren (dziewięciokrotnie nominowana do Oscara kompozytorka i autorka tekstów). W poprzednich latach w jury konkursu zasiadali m.in. John Debney, Richard Gladstein, Marco Beltrami, Jóhann Jóhannsson czy Jean-Michel Bernard.

Zwyciężczynią zeszłorocznego konkursu została Dominika Czajkowska. Laureatką wcześniejszej edycji konkursu jest Hania Rani, która tego roku zagra i zaśpiewa na Gali Otwarcia i Gali Zamknięcia Transatlantyku.

Nagrody

W tym roku laureat konkursu ICC otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2019 oraz nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 7 tys. zł, a trzeciego 5 tys. zł. Tegoroczna edycja konkursu wzbogacona będzie o warsztaty dla młodych kompozytorów, współorganizowane wraz z instytucją Film New Europe.

Tegoroczny Transatlantyk Instant Composition Contest™ odbędzie się w dniach 17-18 lipca 2019 r. w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. Każda łodzianka i każdy łodzianin, a także goście Festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w jedynym w swoim rodzaju konkursie muzyki improwizowanej tworzonej do filmu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Nagrody Transatlantyk Instant Composition Contest™ wręczone zostaną 19 lipca 2019 r. podczas uroczystej Gali Zamknięcia Festiwalu.

Szczegółowe informacje o Konkursie: www.transatlantyk.org/pl/film/ogloszenia/transatlantyk-instant-composition-contest-1

Regulamin: www.transatlantyk.org/pl/460,regulamin-konkursu-transatlantyk-instant-composition-contesttm

Formularz zgłoszeniowy: www.transatlantyk.org/file/6f458c/origin/100619-icc-formularz.pdf

Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 lipca 2019 r.

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź. Partnerem Festiwalu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa


24.06.2019