MDAG na liście 25 najfajniejszych festiwali wg MovieMaker Magazine

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej festiwal Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście 25 najfajniejszych festiwali filmowych na świecie według MovieMaker Magazine.

Oprócz warszawskiego festiwalu na liście znalazły się jedynie trzy inne festiwale z Europy: DokuFest w Kosowie, Glasgow Short Film Festival oraz festiwal Skábmagovat w fińskim Inari. Pozostałe 21 festiwali odbywa się w USA lub Kanadzie.

„Głównym kryterium, jakim kierowało się ośmiu panelistów zwołanych przez redakcję MovieMaker Magazine, była odprężona atmosfera i «wrażenie bezwysiłkowości», jakie odnieśli w przypadku festiwali, które były znakomicie przygotowane i dostarczały widzom nowatorskich przeżyć kinowych na najwyższym poziomie”, czytamy w informacji prasowej.

W skład kapituły weszli przedstawiciele amerykańskiej branży filmowej: reżyserzy, operatorzy, programerzy, dystrybutorzy, recenzenci, pisarze, artyści i kuratorzy. Według jurorów, każdy z 25 wybranych festiwali to wyjątkowa, pełna wdzięku i znakomitych filmów uczta dla fanów kina, podczas której nie czuć ogromu ciężkiej pracy ekipy, która przygotowuje imprezę.

MovieMaker Magazine podkreśla skalę festiwalu MDAG (sześć miast, w których odbywa się lokalna edycja festiwalu, oraz 19 innych miast, gdzie można obejrzeć filmy w ramach „Weekendu z MDAG”) i fakt, że jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Bogaty program zawierający w tym roku aż 160 filmów, które obejrzało łącznie 93 000 widzów, także zrobił wrażenie na jurorach.

MovieMaker Magazine to w USA czołowe źródło informacji o branży filmowej oraz najpoczytniejszy magazyn o niezależnym kinie na świecie. Został założony w Seattle w 1993 roku przez Timothy’ego Rhysa, który pozostaje jego wydawcą i redaktorem naczelnym.  Aktualna siedziba mieści się w Playa Vista w Kalifornii. W wersji drukowanej ukazuje się jako kwartalnik. Strona internetowa MovieMaker.com jest jednym z najpopularniejszych serwisów filmowych w światowej sieci. Trwają przygotowania do launchu MovieMaker TV.

Pełna lista 25 najfajniejszych festiwali filmowych na świecie dostępna jest tutaj.

Informacja prasowa


07.08.2019