„Miłość bezwarunkowa” – laureat Złotego Lajkonika na Doc Lab Poland Hot Selection 2018

Nagrodzona na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka będzie kolejną, piątą projekcją w ramach cyklu Doc Lab Poland Hot Selection 2018, prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Film jest intymną opowieścią o relacji reżysera Rafała Łysaka z babcią. Obraz był rozwijany w ramach programu Doc Lab Poland. Producentami filmu są Jacek Bławut i Victoria Ogneva.

Gdzie i kiedy?

29 listopada, godz. 19.00

Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa

Wstęp wolny. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie twórcami filmu.

„Miłość bezwarunkowa”

2018, 40 min.

Czy porozumienie między 80-letnią skrajnie religijną kobietą i jej wnukiem gejem jest możliwe? Czy są w stanie przekroczyć swoją wiarę i przekonania w imię miłości?

Jest to osobista historia Rafała, reżysera filmu. Od dzieciństwa wychowywała go babcia Teresa, którą traktuje jak drugą mamę. Dla Teresy rodzina jest najważniejszą wartością w życiu. Jej mąż od wielu lat nie żyje, córka wyprowadziła się z miasta, siostra żyje swoim życiem, więc całą swoją miłość i uwagę skupiła na Rafale, ukochanym wnuku… do momentu, kiedy powiedział jej o swoim homoseksualizmie. Ta wiadomość złamała jej serce.

Poznając partnera Rafała, jego przyjaciół i rówieśników, Teresa powoli zaczyna zmierzać drogą ku zrozumieniu i akceptacji Rafała. On również podejmuje próbę zrozumienia babci, choć są tak różni. Starają się pokonać przepaść między pokoleniami. Czy uda im się odkryć siebie na nowo? 

Film miał swoją premierę w Konkursie Polskim na tegorocznym 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył główną nagrodę Złotego Lajkonika. W listopadzie miał międzynarodową premierę w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Był także pokazywany na 28. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi, gdzie Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń.

Twórcy

Scenariusz i reżyseria: Rafał Łysak, zdjęcia: Rafał Łysak, udźwiękowienie: Piotr Pliszka, montaż: Piotr Wójcik, muzyka: Rafał Łysak, kierownictwo produkcji: Victoria Ogneva, producent: Jacek Bławut, Victoria Ogneva, współpraca produkcyjna: Magdalena Borowiec, produkcja: Produkcja Filmów Jacek Bławut.

Doc Lab Poland Hot Selection

Doc Lab Poland Hot Selection to cykl pokazów najciekawszych i najczęściej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja („Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki”) odbyła się w grudniu 2016 roku, w 2017 roku organizatorzy zorganizowali 6 projekcji, między innymi filmów „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. Tegoroczne Hot Selection otworzył 12 września pokaz laureata Festiwalu IDFA, filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Drugim prezentowanym w ramach cyklu filmem był nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk”, trzecim – obsypany nagrodami „Over the limit” Marty Prus. W listopadzie organizatorzy pokazali dwa nowe dokumenty Marcina Sautera: „Żalanasz. Pusty brzeg” i „Urosłam kiedy spałaś”. Cykl jest częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w ramach którego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zostały też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności.

Doc Lab Poland Hot Selection

Doc Lab Poland to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. W 2018 roku w Doc Lab Poland wzięły udział w sumie 24 projekty dokumentalne w fazie developmentu lub montażu, reprezentowane przez zespoły składające się z reżysera i producenta. Dodatkowym, ważnym elementem programu był market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 40 producentów z Polski i zagranicy. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu koprodukcyjnego podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 800 indywidualnych spotkań branżowych. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości 86 tys. zł.

W grudniu zostanie ogłoszony nabór na piątą edycję programu.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a głównym partnerem i współorganizatorem sesji krakowskiej – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest organizowany we współpracy z DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim  Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2018 są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, FINA Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Centrum Łowicka, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Krakowski Klaster Filmowy, Mazovia Warsaw Film Commission i Mazowiecki Instytut Kultury, kancelaria MKZ Partnerzy, ColorOffOn, Lightcraft, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych; Partnerem Warsaw Days i DOC LAB POLAND Hot Selection jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Więcej na: www.doclab.pl

Informacja prasowa 


26.11.2018