"Miłość" i "Gwizdek" wygrywają w Wilnie

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy „Miłość” w reżyserii Sławomira Fabickiego i „Gwizdek” w reżyserii Grzegorza Zaricznego wygrały dwie sekcje konkursowe na zakończonym 28 marca 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Kino Pavasaris” w Wilnie.

„Miłość” najlepszym filmem festiwalu

Współfinansowany przez PISF film „Miłość” Sławomira Fabickiego wygrał główny konkurs festiwalu „Nowa Europa – Nowe imiona”, będący prezentacją kina naszego regionu i Bałkanów. W tej sekcji został pokazany również film „Bejbi Blues” w reżyserii Katarzyny Rosłaniec. W zeszłym roku festiwal wygrał film „Wymyk” w reżyserii Grega Zglińskiego.

Skomplikowana relacja małżeńska

 

Film „Miłość” to historia skomplikowanej relacji małżeńskiej trzydziestolatków, którym pozornie nie brakuje niczego do szczęścia. Maria odnosi sukcesy zawodowe, Tomek również spełnia się w swojej pracy. Wspólnie urządzają mieszkanie, spodziewają się dziecka. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich związku. Maria jednak zataja pewne wstrząsające wydarzenie, które zmienia nie tylko ją, ale także ich związek. Miłość tych dwojga zostaje poddana długotrwałej próbie.

Obraz ze wsparciem PISF

 

Producentem filmu jest firma Odeon Rybarczyk Productions, a koproducentem Anagram Film. Autorami scenariusza są Sławomir Fabicki i Marek Pruchniewski. Zdjęcia zrealizował Piotr Szczepański. W rolach głównych zagrali Julia Kijowska i Marcin Dorociński. Na ekranie partnerują im m.in. Adam Woronowicz, Agata Kulesza, Dorota Kolak i Marian Dziędziel. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film wszedł na ekrany polskich kin 15 marca 2013. Jego polskim dystrybutorem jest Forum Film Poland.

Kolejna zagraniczna nagroda

Nagroda na festiwalu Kino Pavasaris jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla filmu „Miłość”. Za rolę Marii Julia Kijowska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach. Obraz został nagrodzony również Złotym Prometeuszem – główną nagrodą festiwalu w Tbilisi.

„Gwizdek” najlepszym krótkim metrażem

Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych wygrał współfinansowany przez PISF „Gwizdek” w reżyserii Grzegorza Zaricznego. Zrealizowany w ramach programu „Pierwszy Dokument” w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, film to opowieść o młodym chłopaku z małej miejscowości pod Krakowem, który na co dzień pracuje fizycznie, a w weekendy sędziuje mecze piłkarskiej b-klasy. Obraz wygrał w tym roku również konkurs filmów krótkometrażowych Festiwalu Sundance.

 

18. edycja MFF Kino Pavasaris odbyła się w dniach 14-28 marca 2013.

 

Więcej informacji o festiwalu Vilnius IFF: www.kinopavasaris.lt.

 

Partnerem festiwalu był Instytut Polski w Wilnie: www.lenkukultura.lt.

 

Paulina Bez

29.03.2013

Galerie zdjęć