"Miłość" Sławomira Fabickiego w kinach

15 marca 2013 na ekrany polskich kin wejdzie film „Miłość” w reżyserii Sławomira Fabickiego. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Miłość

 

Film „Miłość” to historia skomplikowanej relacji małżeńskiej trzydziestolatków, którym pozornie nie brakuje niczego do szczęścia. Maria odnosi sukcesy zawodowe, Tomek również spełnia się w swojej pracy. Wspólnie urządzają mieszkanie, spodziewają się dziecka. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich związku. Maria jednak zataja pewne wstrząsające wydarzenie, które zmienia nie tylko ją, ale także ich związek. Miłość tych dwojga zostaje poddana długotrwałej próbie.

Film ze wsparciem PISF

 

Producentem filmu jest firma Odeon Rybarczyk Productions, a koproducentem Anagram Film. Autorami scenariusza są Sławomir Fabicki i Marek Pruchniewski. Zdjęcia zrealizował Piotr Szczepański. W rolach głównych zagrali Julia Kijowska i Marcin Dorociński. Na ekranie partnerują im m.in. Adam Woronowicz, Agata Kulesza, Dorota Kolak i Marian Dziędziel. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Miłość” Fabickiego i Hanekego

Podczas konferencji prasowej filmu reżyser odniósł się do filmu Michaela Hanekego o tym samym tytule: – Scenariusz powstał w 2009 roku. (…) Ten pomysł zawsze nosił tytuł „Miłość” odkąd zacząłem myśleć o nim z Markiem Pruchniewskim. Tak się zdarzyło, że Haneke zmienił tytuł swojego filmu na „Miłość”. (…) Myślałem, żeby zmienić tytuł, ale żaden inny nie odpowiadał lepiej temu tematowi. (…) Miłość ma różne twarze. (…) jest jednym z najsilniejszych uczuć, jakich doznajemy w czasie naszego życia. (…) Chciałem opowiedzieć własną historię.

Inspiracja reportażem

– Inspiracją do zrealizowania filmu był reportaż Lidii Ostałowskiej pt. „Co się stało mojej żonie”. Dotyczył afery w olsztyńskim Ratuszu, domniemanego gwałtu i molestowania przez prezydenta miasta na pracownicy. Zaciekawił mnie punkt widzenia – ze strony mężczyzny, męża ofiary. (…) i to  jak osoby bliskie mają się zachować w obliczu raka, który dotyka osobę, którą kocham. (…) Mój film nie dotyczy tej afery. Opowiada o tym, ja ta dwójka bohaterów musi swoją miłość zweryfikować – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Sławomir Fabicki.

Zrozumieć miłość

Wszedłem w ten projekt i zaczęła się, jak w miłości na co dzień, ciężka praca nad tym, żeby zrozumieć, co to jest miłości i co to znaczy kochać, kiedy staje się coś naprawdę ciężkiego, tragicznego, kiedy stajemy wobec jakiegoś wyzwania i tedy trzeba pokazać, co to znaczy kochać drugą osobę i jak sobie z tym poradzić. (…) To było bardzo ciekawe doświadczenie – opowiadał aktor Marcin Dorociński.

Praca na żywym organizmie

– Pracuje bez scenopisu. Nie mam przygotowanych, rozrysowanych ujęć, storyboardów. (…) Pozwalam sobie weryfikować, czy pewne ujęcia przenoszą emocje, które sobie wymyśliłem, czy nie. Staram się czerpać z aktorów. To jest praca na żywym organizmie. Wszyscy dajemy z siebie emocje, a one czasami pchają nas w różne dziwne strony – opowiadał o pracy nad filmem Sławomir Fabicki.

Polska premiera 15 marca

Światowa premiera filmu „Miłość” odbyła się 15 października 2012, podczas 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film widzieli już widzowie za granicą. Za rolę Marii Julia Kijowska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach. Obraz został nagrodzony również Złotym Prometeuszem – główną nagrodą festiwalu w Tbilisi. „Miłość” wejdzie na ekrany polskich kin 15 marca 2013. Dystrybutorem filmu jest Forum Film Poland.

 

Paulina Bez

25.02.2013