"Miss Holocaust" w konkursie Berlinale Shorts

Koprodukcja polsko-niemiecka „Miss Holocaust” autorstwa Michaliny Musielak znajdzie się w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 67. MFF w Berlinie. 9 stycznia organizatorzy 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłosili listę filmów zakwalifikowanych do krótkometrażowej sekcji konkursowej Berlinale Shorts. O Złotego oraz Srebrnego Niedźwiedzia powalczą 23 filmy z 19 krajów, w tym film dokumentalny „Miss Holocaust” Michaliny Musielak.

„Miss Holocaust”

„Starsze kobiety przygotowują się do ważnego wydarzenia. Uczą się poruszać w odpowiedni sposób, otrzymują numery i chcą odnieść sukces. To kobiety, które przeżyły Zagładę, a uroczystość w której biorą udział to Konkurs Piękności. Glamour, aplauz publiczności i korona – z reguły o to chodzi w takich imprezach. Jednak nie tym razem. Teraz uczestniczki mają do przekazania światu bardzo ważną informację” – piszą twórczynie filmu.

Mieszkańców domu dla Ocalałych z Holokaustu w Hajfie łączy wspólna historia, wspomnienie strachu, głodu i śmierci. Judith Rosenzweig szuka okazji, żeby o tym opowiadać i przestrzegać. Nawet tak absurdalnych, jak konkurs piękności dla Ocalałych z Holokaustu.

Projekt filmu był rozwijany w ramach warsztatów DOC LAB POLAND i prezentowany w Krakowie w ramach pitchingu Docs to Start.

Współautorką scenariusza dokumentu jest Monika Dembińska, współreżyserowała go Irena Siedlar. Autorką zdjęć jest Beata Rakoczy. Producentkami filmu są Karolina Galuba i Małgorzata Małysa z firmy Furia Film. Niemieckim koproducentem obrazu jest firma Juno Film. Polskim koproducentem jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. 

Michalina Musielak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od października 2016 r. jest studentką Antropologii Wizualnej na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim (Freie Universität Berlin).

Więcej o konkursie Berlinale Shorts: www.berlinale.de.

Marta Sikorska

09.01.2017