„Mleczny brat” w kinie w Kalifornii

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcja Studia Munka i Wajda Studio „Mleczny brat” Vahrama Mkhitaryana znalazła się w repertuarze kina Five Star Cinema w Kalifornii.

Długa droga festiwalowa „Mlecznego brata”

„Mlecznego brata” Vahrama Mkhitaryana będzie można oglądać w kinie Five Star Cinema w Kalifornii do 10 września. Pokazy filmu w kinie w USA to efekt długiej drogi festiwalowej, którą ma za sobą „Mleczny brat“. Polska premiera filmu odbyła się podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W Stanach Zjednoczonych film premierowo pokazano podczas Brooklyn Film Festival w czerwcu tego roku. W międzyczasie film pokazywany był na licznych festiwalach w Europie, gdzie zdobył wiele nagród. Ostatnio został wyróżniony za reżyserię na odbywającym się na północy Włoch 21. Film Festival Della Lessinia. „Trzydziestka” Studia Munka została również doceniona m.in. na festiwalach we Francji, Armenii, na Słowacji oraz na Węgrzech. „Mlecznego brata” doceniono też na polskich festiwalach w Koszalinie, Krakowie i Gdyni.

Film zrealizowany w ramach programu „30 Minut”

Jest to opowieść o chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata. 10-letni Seto z niecierpliwością czeka na narodziny dziecka noszonego przez jego matkę. Niestety poród kończy się śmiercią noworodka, a chłopiec przeżywa ogromne rozczarowanie. By ulżyć cierpiącej matce, wuj Razmik przynosi nowo narodzone jagnię, które zamiast niemowlęcia żywić ma się produkowanym przez kobiecy organizm mlekiem. Początkowo nie rozumiejący tej dziwnej sytuacji Seto nienawidzi zwierzęcia, ale z czasem zaprzyjaźnia się ze swoim „mlecznym bratem”. Jagnię jednak dorasta i zapada decyzja o jego powrocie do stada. Seto po raz drugi musi zmierzyć się z traumą utraty rodzeństwa. Film powstał w ramach programu „30 Minut”, realizowanego przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Koproducentem i producentem wykonawczym jest Wajda Studio. Koproducentami filmu są MX35 oraz Hy Pictures z Armenii.

Na podstawie informacji prasowej

08.09.2015